Katar Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Tesla CEO'su Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisinin yeni işten çıkarmalar yapacağını duyurdu. Reuters'in haberine göre yönetici, maaşlı çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkartacak. Musk'ın ifadelerine göre bu kararın ardından Tesla'nın toplam işçi gücü yüzde 3-3.5 oranında azalacak.

Bu kararın arkasında ABD'nin yavaş yavaş resesyon sürecine giriş yapıyor olması yatıyor. İddialara göre bundan birkaç hafta önce Musk, bu bildiriyi bir mail aracılığı ile tüm çalışanlarına iletmişti. Aynı mail içerisinde işten almaları da durdurduklarını açıklayan yönetici, önemli pozisyonlardan da işten çıkarma yapılabileceğini duyurmuştu. 

Resmi verilere göre Tesla'nın 2021 sonu itibari ile 100.000 çalışanı bulunuyordu. Toplam işçi gücünün yüzde 3.5'uğu ise 3.500 kişiye tekabül ediyor. Yani yaklaşık 3.500 kişi yaz sonuna kadar işinden olacak.

Fakat Tesla'nın başını asıl ağrıtacak olay işten çıkarmaların çoktan başlamış olması. Eski Tesla çalışanları şimdiden markaya dava açmış durumda. İddialara göre pek çok çalışan, elektrikli otomobil üreticisinin işten çıkarma sürecinde Nevada eyaleti yasalarını ihlal ettiğini ifade ediyor. Davanın detaylarına göre Tesla, yaklaşık 500 çalışanına verilmek zorunda olan 60 günlük işten çıkarma uyarısını vermemiş. 

InsideEVs editörleri hem Tesla'ya hem de davacı çalışanlara ulaşmaya çalışıyor. İlerleyen günlerde gelecek gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.