Hazırlayan: Arda Korkmaz

Avrupa’nın sevilen ve Türkiye’nin en çok satan elektrikli otomobili Renault Zoe, 2022 yılı için hafif bir makyaj operasyonu geçirdi. Bu makyaj operasyonu sayesinde Renault’un uygun fiyatlı elektrikli otomobili yeni özellikleriyle 2022 yılına ayak uydurabiliyor.

Yeni makyaj operasyonuyla birlikte araç Equlibre, Evolution ve Iconic adlı üç farklı donanım seviyesiyle geliyor. Yeni makyajla birlikte değişen jantlar dışında tasarımsal olarak bir değişiklik sunmayan otomobil, arka bagaj kapağına eklenen yeni E-Tech logosuyla bir önceki modellerle ayrıştırılabilecek.

Galeri: 2022 Makyajlı Renault Zoe

Giriş seviyesi olan Equlibre donanımı 10 inçlik dijital gösterge paneli, 7 inçlik multimedya ekranı, anahtarsız çalıştırma, manuel klima, 22kW AC şarj kablosu ve dört hoparlöre sahip. Sürüş güvenliği konusunda ise bizlerin karşısına sadece aktif fren yardımcısı çıkıyor.

Orta seviye Evolution paketi ise Equlibre donanımına ek olarak navigasyon, arka park sensörleri ve otomatik klima gibi özelliklere sahip. Sürüş güvenliği tarafında da giriş paketinde bulunan aktif fren yardımcısına ek olarak trafik işareti tanıma, şeritten ayrılma uyarısı ve şeritte tutma yardımcısı gibi özellikleri kullanıcılara sunulacak.

En üst donanım paketi olan Iconic diğer araçlara kıyasla tasarımsal anlamda da farklılıklar sunuyor. 17 inç alaşımlı jantlara ek olarak tamponlarda sunulan altın detaylarla kullanıcıların ilgisini çeken araç, iç mekanında da altın şeritli ve özel kabartmalı geri dönüştürülmüş kumaştan yapılmış koltuklar ile tarzını güçlendirmiş. Ayrıca diğer paketlere ek olarak 9.3 inçlik bir multimedya ekranı da bu donanım paketinde karşımıza çıkan detaylardan.

2022 Makyajlı Renault Zoe
Toyota bZ4X (Avrupa)

Equlibre ve Evolution donanımlarında 110 beygir güç üretebilen bir elektrikli motor bulunurken Iconic versiyonunda 135 beygir güç üretebilen bir elektrikli motor bulunuyor. Her üç versiyonda da araç 52 kW’lık bir batarya ile geliyor ve 395 km’lik bir menzil sunuyor. İsteyen kullanıcılar ise 386 km’lik menzil sunan daha performanslı versiyonu da seçebilecek.

Yeni Renault Zoe, şu anda Fransa’da satılıyor. Aracın devlet teşvikli fiyatı ise 27.700 € ile 30.900 € arasında değişiyor. Özellikle 2012 ile 2022 yılları arasında 380.000 adet satarak Renault Zoe, Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili unvanının sahibi. Buna ek olarak 729.900 ₺’lik başlangıç fiyatıyla araç, 2021 yılında ülkemizin de en çok satan elektrikli otomobili olmuştu.