Toyota, elektrikli gelecek için yeni planlarını hazırlamaya başladı. Markanın sözünü verdiği 15 yeni EV projesinin ilk basamağı bZ4X bu yıl satışa sunulacak. Crossover modelin performanslı versiyonu için ise dedikodu kazanı kaynamaya başladı.

BZ4X'in baş mühendisi Daisuke Ido, Move Electric'teki dostlarımıza verdiği röportajda GR takılı bir model üzerinde çalıştıklarını müjdeledi. Fakat henüz çıldırmaya gerek yok zira Ido, bu projenin henüz "fikir aşamasında" olduğunun altını çiziyor. Yani gerçekten gelecekte GR bZ4X'i görecek olsak bile model henüz çok erken gelişim aşamasında.

Galeri: Toyota bZ4X (Avrupa)

Ido'nun ifadelerine göre bu projenin temel sorunu GR logosunun "gerekliliklerinde" yatıyor. Yani eğer gerçekten bu model gerçekleşecekse yüksek bir yol tutuş ve performansa sahip olmak zorunda.

Önden çekişli tek motorlu bZ4X, 201 bg güç üretebiliyor. Çift motorlu türevi bu gücü sadece 215 bg güce çıkartabilen modelin, GR logosuna ihtiyaç duyduğu kesin. Özellikle modelin boyutları bakımından kendisinden çok daha güçlü Ford Mustang Mach-E ve Kia EV6 GT gibi modeller ile rekabet girdiği düşünülünce...

GR bZ4X'in resmi çıkış tarihi hakkında net bir şey söylemek zor. Eğer model ete kemiğe bürünecekse bile önümüzde en az 2 sene bulunuyor gibi. Tabii ilk önce Toyota'nın üretim kararı alması da gerekiyor.