Volkswagen'den, markanın EV portföyünün gelecekteki genişlemesi hakkında yeni açıklamalar geldi. ID.3 GTX'in yolda olduğunun kesinleşmesinin yanında, ID. Buzz'ın GTX versiyonunun geleceğine dair de söylemler bulunuyor.

Geçmiş yıllarda Volkswagen'in bazı ürünlerinde kullandığı "GTX" adı, elektrikli otomobillerin daha sportif versiyonları için yeniden tasarlandı. Şirket, ID.4 GTX ve ID.5 GTX'in yaklaşık yüzde 40'lık bir satış oranına sahip olduğunu açıklıyor. ID'nin Satış ve Pazarlama Müdürü Silke Bagschik, erken dönemde elde edilen bu rakamlardan oldukça mutlu olduklarını belirtti. Otomobil üreticisi, bu durumun markayı devamlı olarak genişleteceğini ve gelecekte ID.3'ten ID. Buzz'a kadar her "ID" için için bir GTX varyantı alacağını vaat ediyor.

Galeri: 2022 Volkswagen ID. Buzz

Standart ID. Buzz, tek bir elektrik motoru ve arkadan itiş ile karşımıza çıkarken, daha güçlü kardeşi ise 4Motion'ı etkinleştirmek için ön tarafa monte edilen bir motor ile kapımızı çalacaktır diye düşünüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz bu iki SUV, gücü dört tekerleğe de iletebilen ve 298 beygir gücünün yanında 460 Nm tork üretebilen SUV'ler olacak.

Bu arada belirtmek isteriz ki ID.3 GTX, gelecek yılın lansmanından önce ID.X konsepti sırasında gösterilmişti. Bu saatten sonra yüksek ihtimalle daha güçlendirilmiş bir MPV versiyonunun geleceğini düşünüyoruz. Potansiyel çıkış ise en erken 2024 yılı olabilir. Marka, ID. Buzz portföyünü genişletmek de istiyor. Bunu, ID. Buzz'dan sonra, "ID. Vizzion ve Space Vizzion" konsepti adı altında yapmak istiyorlar. Bakalım marka bize gelecekte bu konu ile ilgili neler sunacak?