Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, orta segment SUV modeli ES7'yi tanıttı. Tasarımı, özellikleri ve teknolojisiyle dikkatleri üzerine çeken Nio ES7, 3.9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeriyle de firmanın bugüne kadarki en hızlı SUV modeli oluyor.

Aracın 2.960 mm'lik aks mesafesi ve 4.912 mm'lik toplam uzunluğu göz önüne alındığı zaman ise Nio'nun, bu araç üzerinde 3.sıra koltuklara yer verebileceği görülüyor. Fakat Nio, bunun yerine bu aracı 5 kişilik tasarlayarak, o 5 kişi için sunulabilecek en geniş hacmi sunmak istemiş.

Nio ES7

Diğer Nio modelleriyle aynı doğrultuda bir tasarıma sahip olan aracın çamurlukları ise diğer modellerden farklı olan kısımlardan. Araca arkadan bakıldığında da Range Rover Velar esintileri görülüyor desek yanlış olmaz.

Nio ES7

Nio ES7'nin batarya seçenekleri arasında baz versiyon olarak 485 km menzil sunan 75 kWh'lık bir paket yer alıyor. Orta seviye batarya paketi ise 100 kWh kapasitesinde ve de 620 km menzil sunuyor. En üst seviyede ise 150 kWh'lık daha büyük bir batarya yer alıyor ve 850 km menzil sunuyor.

Bu bataryalardan orta seviye yani 100 kWh'lık olanın "solid state" yani "katı hâl" tipinde bir batarya paketi olacağı ve bu sayede günümüzün 100 kWh'lık lityum-iyon bataryalarına göre %50 daha fazla enerji yoğunluğu sunacağı da belirtilenler arasında.

ES7'nin gücü ise bir çift elektrik motorundan geliyor. Bu elektrik motorları, tahmin edebileceğiniz üzere ön ve arka aks üzerine konumlandırılmış. Araç bu sayede 650 beygir güç ve 850 Nm tork üretebiliyor. Aracın hava sürtünme katsayısının ise bir BMW i8 ile aynı değer olan 0.263 olması, takdiri hakettiğini gösteriyor.

Nio ES7

Ayrıca hemen yukarıdaki görselde görüldüğü üzere araç, bir otomobilde bir ilk olarak "sanal gerçeklik projektörü" de sunuyor. Buna ek olarak araçta 7.1.4. Dolby Atmos surround ses sistemi ve 256 renkli ambiyans aydınlatma gibi özellikler de bulunuyor. Ayrıca aracın batarya sistemi de V2L (vehicle to load) yani başka bir aracı şarj edebilme özelliğine sahip.

Galeri: Nio ES7