McLaren, bir SUV'nin asla getirilmeyeceğini ifade etme konusunda sayısızca görüş belirtse de, Autocar'a göre durum böyle olmayacak. Autocar, önümüzdeki on yılın ikinci yarısında gelmesi beklenen söz konusu modelin içten yanmalı motora sahip olmayacağını kesin olarak ifade ediyor. İngiliz menşeili dergi, yüksek performanslı McLaren'in sadece EV olarak satılacağını iddia ediyor.

Her ne kadar detaylı bilgiye sahip olamasak da, McLaren'in ilk SUV'sinin yere yakın olacağı ve çift elektrikli motorlar ile dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacağının bildirildiğini belirtmek isteriz. Söz konusu rapor, daha güçlü bir üç motorlu türevi ve buna ek olarak hatta katı hal pillerini görebilme ihtimalimize de yer veriyor. Bu teknolojiyi kullanmak da mühendislerin EV'nin ağırlığını kontrol altında tutmasını beraberinde getirecektir.

Galeri: McLaren Extreme E Elektrikli Off-Road

Autocar'ın markanın içinden konuştuğu kişilerin belirttiklerine göre, bu araç için yaklaşık 350.000 sterlin ödemenin yeterli olması bekleniyor. McLaren tarafından yakın tarihli bir ticari marka başvurusunu görmüştük ki, o da "Aeron" olarak ekranlara yansımıştı. İbranice kökenli olan bu kelime, "güçlü dağ" anlamına geliyor.

Bütün bunların yanında aslında McLaren'in elektrikli bir SUV'yi zaten tanıttığını söylemekte de fayda var. Emma Gilmour'un ilk McLaren Racing kadın sürücüsü olarak direksiyon başında olduğu Extreme E serisi'nin ta kendisinden bahsediyoruz. Pil takımının 54 kW/sa ürettiği ve toplam ağırlığı 1.780 kilogram bir canavar bu.

Elektrikli off-road, 548 beygir gücü üretiyor ki bu da onun 4.5 saniyede 0'dan 100 km/sa hızlanmasını yaptığı anlamına geliyor. Yukarıda paylaştığımız galeride aracı inceleyebilirsiniz ki, kendisi tamı tamına 2.3 metrelik genişliği ile ekranlarınıza çıkıyor.