Elektrikli otomobillere verilen teşvikler ile birlikte, bu sistemi kendi karları adına kullanmak isteyen insanlar da ortaya çıkmaya başladı. Bu durumdan en çok çeken Fransa hükümeti, getireceği yeni kurallar ile bu kişilere dur diyecek.

Fransız hükümeti, yeni kararlar ile birlikte teşvikli EV satın alan vatandaşlarının araçlarını kısa sürede kar amacıyla satmasını yasaklıyor. Bundan böyle teşvik kullanmak isteyen vatandaşların tamamı, aracı bir yıl boyunca kullanacaklarını ifade eden bir anlaşma imzalamak zorunda.

Fransızların yeni yasasına göre kullanıcıların aracı 12 ay boyunca kullanmaları da yeterli değil. Aracı ikinci el pazarına çıkartabilmek için aynı zamanda en az 6.000 kilometre kullanmak zorundasınız. Koşullara uyulmadığı takdirde ciddi cezalar vatandaşları bekliyor olacak.

Son yıllarda dünyanın tamamında zirveye vuran ikinci el otomobil fiyatları, Avrupa'da da ciddi bir sorun haline geldi. Örneğin Fransa'da ikinci el bir elektrikli modelin fiyatı, teşviklerle satın alınan sıfır modellerin fiyatını geçmiş durumda.

Fransız yetkililer yaptıkları çalışma ile fiyatların 6.000 km civarında düşmeye başladığını gözlemlemiş. Bu sebeple yeni elektrikli otomobillerin en az 6.000 km kullanılarak kar edilemeden satılması amaçlanıyor. Bu şekilde Fransa hükümeti hem stokçuluğun hem de fırsatçılığın önüne geçmiş olacak.