Ultium platformu, GM'nin Pan Asya Teknik Otomotiv Merkezi (PATAC) tarafından yerel olarak geliştirilen ve tasarlanan, aynı zamanda tamamen elektrikli bir konsept olan Electra-X için Çin'e taşındı. Coupe tarzı SUV, 1959'dan 1990'a kadar yedi nesil tam boyutlu lüks bir otomobil için kullanılan uzun ömürlü bir ismi küllerinden doğduruyor. 

Wildcat konseptinin yanı sıra bu hafta tanıtılan, yenilenmiş Buick rozetini omuzlarında gururla taşıyan Electra-X, Saten Beyaz Metalik boyalı bir gövdeye ve olduka karmaşık bir aerodinamik tasarıma sahip 21 inç jantlara binerek geliyor. Güncel tasarım trendlerini benimseyen elektrikli SUV, arka tarafında tam genişlikte bir ışık çubuğu, önde ince ışıklar, yan kameralar ve açılır kapı kollarını barındırıyor. Kendisinin sahip olduğu kısa çıkıntılar, onun özel bir elektrikli araç platformuna bindiğinin en büyük kanıtı.

Galeri: Buick Electra-X Konsept

İç tasarıma baktığımız zaman, bütün dikkatleri üzerinde toplayan şeyin kesinlikle ön panele hakim olan devasa 30 inçlik ekran olduğunu ifade etmeliyiz. Bu ekran net bir 6K çözünürlüğe sahip ki sürücü ekranını bilgi-eğlence sistemi ile tabiri caizse birbirine bağlıyor. Bunun yanında, HVAC kontrollerine ve ses ayarlarına çok daha hızlı erişim sağlamak için de orta konsola çok daha küçük bir ekran yerleştirildi.

Buick, ön panelde kendilerine yer bulan ince havalandırma deliklerini gizleme konusunda da iyi bir iş çıkarıyor. Burada gördüğümüz koltuklar, geri dönüştürülmüş PET plastik şişelerden elde edilen bir kumaş ile birlikte karşımıza çıkıyor. Retro-fütüristik bir yapıda gelen direksiyon simidi de çok iyi duruyor. 

Buick'in yalnızca yerleşik aygıtlardan bahsetmesinden mütevellit teknik özellikler konusunda bilgiler biraz sınırlı kalıyor. 5G bağlantısı ve Super Cruise ile özelleştirilebilir bir sesli kontrol sistemine ve OTA güncellemeleri için desteğe sahip olan konsept, adeta "yürüyen bir teknoloji" olarak karşımıza çıkıyor. Araçtan inmenizin ardından bile bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak aracınızı uzaktan park edilebiliyorsunuz. O derece teknoloji.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, aracın bir üretim versiyonunun gelip gelmeyeceği ile ilgili şu an için net bir bilgi bulunmadığını belirtmek isteriz. Electra-X, Buick'in Çin pazarı için EV minvalinde bir numaralı opsiyonu olabilir.