Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio'nun ABD'de bir üretim tesisi kuracağına dair iddialar bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. Bugün gelen haberlere göre de Nio firması, ABD'de üretim ile alakalı iş alımlarına başladı. Fakat firma henüz ABD'de bir fabrika kurulumu için resmi bir açıklama yapmış değil.

Ayrıca Nio'nun mevcut bir tesisi mi alacağı yoksa sıfırdan bir inşaata mı girişeceği konusu da henüz net değil. Bunlara ek olarak, firmanın o bölgede "designer" yani bir tasarımcı aradığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Üretim ve dizayn tarafının dışında firmanın ABD için lojistik personelleri gibi birçok personel arayışı olduğunu da öğreniyoruz.

Nio, an itibariyle ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nde bir merkeze de sahip. Firmanın ABD operasyonları buradan yapılırken, bir Ar-Ge merkezi de bu tesislerin içerisinde yer alıyor. Haberlerin devamına göre de Nio firması, ABD'ye kuracağı bir fabrika ile durmayacak. Çünkü belirtilenlere göre firma, birden fazla tesis kurmayı planlıyor.

Nio'nun bu dönemlerdeki diğer yatırımlarından bir diğeri de Singapur'daki yeni bir Ar-Ge merkezi oluyor. Singapur, araştırma merkezleri ve bilimsel yönü kuvvetli olan bir ülke olarak biliniyor. Nio'nun da yeni Ar-Ge merkezini orada kurma sebebi bu olsa gerek. Firma o yeni tesisinde de otonom sürüş teknolojileri ve yapay zeka (AI) çalışmaları yürütecek.

Tüm bu yatırımlara bakılırsa geçen yıl 200.000 adet araç üreten ve bunların çoğunluğunu anavatanı Çin'de satan Nio, hem üretim adetlerini hem de dünya geneli sevkiyat dağılımını artırmak konusunda kararlı.