Son yıllarda elektrikli girişimlerine hız kazandıran üreticilerden biri olan BMW, yeni X1 ile birlikte modelin elektrikli türevi olacak iX1'i de resmen tanıttı. iX1 xDrive 30 isimli tek bir donanım paketine sahip olacak model, kullandığı iki elektrik motorundan toplamda 313 bg güç ve 494 Nm tork üretebilecek. Modelin menzili ise 438 kilometre olarak ölçülmüş.

Elektrikli model, 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 5.7 saniyede tamamlayabiliyor. Azami hızı 180 km/sa ile sınırlandırılan modelin batarya kapasitesi ise netleşmiş değil. Fakat verilen menzil verilerine göre bu bataryanın en az 70 kWh civarında olduğunu söylemek mümkün. Tabii BMW, aracın teknik detaylarını üretim sürecinden önce değiştirebilir.

Galeri: 2022 BMW iX1

BMW'nin yeni tasarım dilinin yansıması olan iX1, temel aldığı X1'e bir hayli benziyor. Bavyeralı üreticinin elektrikli modellerinde sıkça karşılaştığımız mavi renkteki detaylar, iX1'in kimliğini ele vermesini sağlıyor. Kaslı bir görünüme sahip olan model, kabin içerisinde de güncel BMW modellerinin adımlarını takip ediyor.

Bu bölgede yeni BMW teknolojilerini kullanan iX1, fiziksel tuşlardan arındırılmış. Yine Alman markanın normlarından biri olan yekpare cam panel tasarımını kullanan elektrikli SUV, bu panelin ardında dijital gösterge ve multimedya ekranlarını bulunduruyor. Kullanıcılar opsiyon listesinden bu teknolojik kabinde bir de HUD ekleyebilecek.

BMW şimdilik iX1'in tüm detaylarını vermekten çekiniyor. Fakat yapılan açıklamaya göre model yıl sonuna doğru üretime girecek. Üretim sürecinden önce ise araç hakkındaki tüm detayları öğrenme fırsatı bulacağız.