Nissan, elektrikli otomobil segmentinde beklediği geri dönüşü sonunda aldı. Leaf'in ardından yeni bir popüler EV geliştirmek isteyen Japon üretici, geçtiğimiz yıl Ariya adını verdiği crossover modelin satışlarına başlamıştı. Fakat görünüşe göre 1 yıl içerisinde Ariya ciddi bir talep aldı.

Nissan Amerika'dan gelen resmi açıklamaya göre Ariya siparişleri an itibariyle durdurulmuş durumda. Nissan CEO'su Ashwani Gupta, Automotive News ekibine verdiği röportajda konu hakkında şu ifadeleri kullanıyor: "Her müşterimiz bir Ariya sahibi olmak istiyor ve biz bu müşterilerimizi bekletmek istemiyoruz. Dünya çapında büyük bir popülarite yakalayan modelin siparişlerini bu sebeple durdurmak zorunda kaldık."

Galeri: 2021 Nissan Ariya

Yine de bu "yoğun talep" kafalarınızı karıştırmasın zira rakamların çok da yüksek olmadığını biliyoruz. Nissan, dünya çapında kaç adet Ariya siparişi aldığını açıklamış değil. Fakat Amerika topraklarına sadece 10.000 adet Ariya teslim edileceği öne sürülüyor. 

Benzer bir durum ile karşı karşıya kalan Ford F-150 Lightning'de ise durum çok daha farklı. Ford'un açıklamalarına göre model şu anda 200.000 sipariş bandına ulaştı. Bundan sonra siparişleri kapatılan F-150 Lightning, önümüzdeki model yılı ile bir kez daha satışa açılacak. Nissan ise Ariya'nın ne zaman siparişe açılacağını açıklamış değil.

Yine de Ariya'nın, Nissan'ın beklediği ilgiyi gördüğü kesin. Markanın Tokyo'daki tesisinde üretilecek Ariya, ana üssünde de oldukça popüler bir model olmuş durumda. Bununla birlikte çip krizinin yankıları da Ariya'nın üretildiği Japonya tesisinde sürmeye devam ediyor.