SSC Tuatara, 455 km/sa azami hıza ulaşarak dünya rekorunu kırmayı başarmıştı. Yaklaşık bir buçuk senedir rekoru elinde tutan üretici, bu başarımlarını elektrikli otomobil dünyasına taşımak istiyor. İddialara göre Tuatara'nın içten yanmalı versiyonundan çok daha hızlı olacak elektrikli türevi yolda.

Motor Authority'deki dostlarımız, SSC kurucusu ve CEO'su Jerod Shelby ile görüşme fırsatı bulmuş. Bu görüşme esnasında pek çok konuya açıklık getiren Shelby'nin, elektrikli Tuatara'ya da yeşil ışık yaktığı öne sürülüyor. AWD sürüş ile donatılacak elektrikli model, ön aksında iki elektrikli motor bulunduracak. Modelin hibrit bir yapıya sahip olacağı iddia ediliyor. Standart Tuatara'dan bağımsız bir proje olacak modelin ne zaman üretime gireceği ise net değil.

Galeri: SSC Tuatara Hız Rekoru

Aynı iddialar içerisinde Tuatara Striker'ın da adı geçiyor. Piste özel bu versiyon 2021 yılında ilk kez gösterilmiş olsa da, Ağustos ayında düzenlenecek Pebble Beach etkinliğinde fiziksel olarak tanıtılacak. Modelin aerodinamik yapısının, elektrikli versiyonda da kullanılabileceği iddia ediliyor.

InsideEVs ve Motor1.com ekipleri SSC'nin Kuzey Amerika'daki ana üssüne ulaştı. Konu hakkında şimdilik sorularımızı cevapsız bırakan üretici, bir açıklama yaptığında haberi güncellemiş olacağız.

SSC, 2020 yılında Tuatara'nın 508 km/sa hıza ulaşarak rekor kırdığını açıklamıştı. Kısa süre içerisinde yanlış ölçümler yapıldığını kanıtlayan veriler ortaya çıkınca, SSC için sancılı bir süreç başladı. Uzun süre testleri COVID-19 krizi yüzünden ertelemek durumunda kalan marka, en sonunda geçtiğimiz yılın ilk günlerinde 455 km/sa hıza ulaşarak istediği rekora ulaşmayı başardı.