Elektrikli otomobiller geleceğimizin önemli bir parçası. Popüler otomobil üreticileri son yıllarda tüm kaynaklarını ve zamanlarını EV modellere aktararak metamorfoz sürecine girmiş durumda. Fakat bu dönüşümün hız kazanabilmesi için elektrikli otomobillerin fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Son yaşanan olaylara bakılınca bu durumun gerçekleşmesi epey uzun sürecek.

Elektrikli otomobillerin en büyük maliyeti olan bataryalar, günden güne çok daha maliyetli hale geliyor. Batarya yapımında kullanılan lityum, sadece bir yılda yüzde 500 oranında zamlanmış durumda. Geçtiğimiz yıl tonu 17.000 dolar civarına alınabilen lityum, şu sıralarda 78.000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip. Sektör analizcilerine göre bu değişim, her EV'nin fiyatına 1.000 dolarlık ekstra bir ücret ekliyor.

 

İşin daha da ilginç olan yanı ise çevreci araçlara can olan lityumun, madenden çıkartılma sürecinde çevreye zarar veriyor olması. Buna ek olarak süreç oldukça yavaş işlediği için, çıkartılan lityumun talebe yetişmesi mümkün olmuyor. Bu da fiyatların geldiği seviyeyi açıklıyor.

Global Lithium isimli analiz firmasının kurucusu Joe Lowry, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: "Dünya üzerinde oldukça fazla lityum var. Fakat doğru yatırım büyük önem arz ediyor. Örneğin Tesla iki senede yeni bir gigafactory kurabilir. Fakat çevreci bir lityum tesisinin kurulması 10 yıl alacaktır."

Bu açıklamaya bir destek de Tesla CEO'su Elon Musk'tan geldi. Lowry'nin söylediklerini tekrar eden yönetici dünyada yeterince lityum olduğunun altını çizerek, fiyatların bu şekilde artmaya devam etmesiyle birlikte Tesla'nın kendi lityumunu çıkartmaya başlayabileceğini açıkladı.