Rivian'ın tepesindeki kara bulutlar bir türlü dağılmıyor. Önce Ford'un hisselerini satacağı açıklaması ile sarsılan üreticinin başı, şimdi de müşterilerden gelen şikayetler nedeniyle ağrıyor. Özellikle R1T kullanıcıları, kendi siparişlerinin gecikmesinden ötürü hiç memnun değil.

Bildiğiniz üzere Rivian, R1S ve R1T adını verdiği iki model ile karşımıza çıktı. Şu sıralarda R1T üretimine devam eden elektrikli otomobil üreticisi, beklediği üretim seviyesine ulaşabilmiş değil. Bu durum teslimatları geciktirdiği gibi tüketicileri de pek memnun etmiyor.

Galeri: 2022 Rivian R1T

İşin daha da kötü yanı ise araçlarını ön siparişten alan kullanıcıların henüz R1T'lerine kavuşamamış olması. Bazı müşteriler araçları 2019 yılında sipariş etmiş durumda. Yani bu kişiler tam iki yıldır yeni otomobillerinin ellerine ulaşmasını bekliyor. Örneklerin, ön sipariş veren kullanıcılardan önce başkalarına ulaşması da infial yaratmış durumda.

Küresel çip krizi ve üretim sıkıntıları Rivian gibi elektrikli otomobil girişimlerinin üretim süreçlerini ciddi anlamda etkiledi. Buna ek olarak fiyat yükseltmek durumunda kalan Rivian, her köşeden sıkışmış gibi görünüyor. Markanın buradan çıkabilmesi için ise ekstra güce ihtiyacı olacak.

Hisse değeri 140 dolardan 20 dolara kadar gerileyen elektrikli otomobil üreticisinin bu ekstra gücü nereden alacağı ise muamma.