İsveçli taşımacılık teknolojisi firması Einride, "Einride Trailer" ismini verdiği yeni konseptini tanıttı. Bir tır kasası yani dorse olan bu konsept, elektrikli tırlar için tasarlanmış.

Firmanın "Saga" adlı işletim sistemi çerçevesinde çalışacak olan ve elektrikli ve otonom araçlarla integrasyon konusunda üst düzey özellikler sunacak olan bu dorse, öncelikli olarak BYD üretimi tır ile Pod adındaki bir başka araç için tasarlanmış. BYD ise bildiğiniz üzere Çin'in elektrikli otomobil devlerinden.

Fakat iyi haber ise bu dorsenin diğer markaların elektrikli tırlarıyla da uyumlu olacak olması şeklinde. Bu dorsenin temel özelliği ise elektrikli tırlara tek şarj ile ekstradan 650 km'ye kadar menzil sağlaması oluyor. Çünkü yapılan açıklamaya göre bu dorseye 320 kWh kapasitesinde bataryalar entegre edilmiş durumda.

Buna ek olarak Saga adlı dijital platform sayesinde yapay zeka temelli bazı özelliklere (rota planlama, çeşitli yolculuk ve yükleme istatistikleri gibi) sahip olan bu dorse, Einride Extend adlı bir API developer platformuna da sahip olacak. Yani anladığımız kadarıyla müşteriler bu platformu bu sayede kendi işlerine göre şekillendirebilecekler.

Başta da bahsettiğimiz gibi bu bataryalı ve yüksek teknolojili dorse, henüz bir konsept şeklinde. Fakat İsveçli firma, 2023 yılından itibaren prototip üretimlerine başlamayı hedefliyor.