Stellantis'in sahibi olduğu Lancia, daha fazla model üreterek uluslararası minvalde çok daha parlak bir geleceğe sahip olmak istiyor. İtalyan marka, 2024 yılında yeni nesil Ypsilon'un piyasaya sürülmesiyle başlayacak olan 10 yıllık yeni bir stratejik planın resmi duyurusunu yaparak geleceğe ışık tuttu. Bu stratejiye göre, Lancia tamamen elektrikli araçlara 2028 yılında sahip olacak.

Yeni Ypsilon, markanın 2024'te tamamen elektrikli motor yelpazesiyle piyasaya sürülen ilk yeni nesil modeli rozetini taşıyarak karşımıza çıkacak. Lancia'nın serideki en küçük aracı yaklaşık 4 metre uzunluğunda olacak ve Avrupa'nın B segmentinde kendisine yer bulmaya devam edecek. Tamamen elektrikli bir varyant da gelecekteki planlar arasında.

Galeri: Lancia'nın 10 Yıllık Stratejisi

Marka, bundan iki yıl sonra, Aurelia olarak adlandırıldığı düşünülen ve 4.6 metre uzunluğuna sahip yeni amiral gemisi ürününü piyasaya sunmak istiyor. Şirket, Avrupa'nın en büyük segmentine gireceğinin altını çiziyor ki bu da bize kendisinin yeni Citroen C5 X'e ve büyük bir SUV'a dönüşecek olan Opel Insignia'ya benzeme ihtimali olduğunu düşündürüyor.

Tarihler 2028'i gösterdiğinde ise, Delta, ciddi bir yenileme alarak karşımıza çıkacak. Bu yeni araç 4.4 metre uzunluğunda olacak ve tabiri caizse "Avrupa'daki otomobil tutkunlarını cezbetmek" için tasarlanacak. Lancia, bahsettiğimiz üç yeni modelin  de Avrupa kıtasındaki pazarın yaklaşık yüzde 50'sini kapsayacağını ümit ediyor.

Lancia'nın haberimizde bahsettiğimiz 10 yıllık planı, 2026'dan itibaren yalnızca tamamen elektrikli araçların piyasaya sürülmesini baz alıyor. Bu da aslında Aurelia ve Delta'nın büyük olasılıkla sıfır emisyonlu otomobiller olacağını işaret ediyor. 

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, Lancia'nın yeni stratejinin sorumlularının, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika ve Lüksemburg ve Hollanda için yeni bir marka müdürüyle birlikte şirkete yeni atanan beş üst düzey yönetici olacağını belirtmek isteriz. On yılın sonunda Lancia, Avrupa kapsamında 60 büyük şehirde yaklaşık 100 bayiye sahip olmak istiyor.