Geçtiğimiz haftasonu Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Endonezya'nın başkanı Joko Widodo ile SpaceX'in Texas tesisinde bir görüşme yapmıştı. O görüşmenin ardından gelen haberlere göre de Tesla, Endonezya'da bir batarya ve elektrikli araç fabrikası kurma noktasında karar aldı.

Bu açıklama, Endonezya'nın yatırım bakanı Bahlil Lahadalia tarafından geldi ve kendisi, 19 Mayıs tarihinde bu anlaşmanın tamamlandığını söyledi. Pek fazla detay vermeyen bakan, bu projenin bu yıl içerisinde başlayabileceğini de belirtti. Tabii bu konuyla ilgili henüz bir sözleşme imzalanmadı ve Tesla da resmi bir açıklamada bulunmadı.

Endonezya'nın Tesla'nın yatırımlarına yıllardır açık bir ülke olduğunu da biliyoruz. Bunun sebebi ise Endonezya'nın dünyanın en büyük nikel üreticisi ülkelerinden birisi olması şeklinde. Bu metal, elektrikli araç bataryalarındaki katotlarda yoğun olarak kullanılan bir metal.

Endonezya'nın hedefi ise 2025 yılından itibaren ülke içerisinde üretilen otomobillerin %20'sinin elektrikli olması şeklinde. Bu hedefin aslında zorlu bir hedef olduğu da görülüyor. Çünkü Endonezya'nın an itibariyle ürettiği otomobillerin birçoğu içten yanmalı motorlara sahip. Ülke yılda 1 milyon adet civarında otomobil üretimi yapıyor.

Endonezya'nın elektrikli araç pazarındaki tek gelişmesi de Tesla ile yapıldığı belirtilen bu anlaşma değil. Çünkü Hyundai de yakın zaman önce Ioniq 5 adlı elektrikli crossover modelinin üretimini Endonezya'da da başlattı. Buna ek olarak yıl sonuna doğru Çin'in Wuling Motors firmasının da Endonezya'daki fabrikasında ufak elektrikli araçlar üreteceği belirtiliyor.

Son olarak Endonezya'daki en büyük yatırımlardan birisi de Hyundai ve LG Energy Solution ortaklığından geliyor. Bu firmalar, 1.1 milyar dolarlık bir elektrikli araç bataryası kurmak için inşaata başlamış durumdalar. Endonezya'nın başkenti Jakarta'ya yakın bir yere kurulmakta olan o fabrikada yılda 150.000 adet elektrikli otomobile yetecek kadar batarya üretileceği ve üretimin 2023 yılında başlayacağı belirtiliyor.