Elektrikli otomobillere olan talebin artışında büyük rol oynayan Tesla, 2022 yılına oldukça güçlü bir giriş yaptı. Yılın ilk çeyreğinde rekor kıran satış ve üretim rakamlarına ulaşmayı başaran elektrikli otomobil üreticisi, yılın geri kalanında da benzer bir talep ile karşılaşacağına inanıyor.

Tesla, 2022 yılının ilk çeyreğinde tam 305.407 adet otomobil üretmeyi başardı. 310.048 adet teslimat gerçekleştiren üretici bu rakamın 295.324 adedinin Model 3 ve Model Y'den oluştuğunu belirtiyor. Geri kalan 14.724 adetlik kısım ise Model S ve Model X tarafından paylaşılmış. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise sadece 184.877 adet aracın teslim edildiğini not edelim.

Galeri: 2021 Tesla Model 3

Artan talep ve satışlar, Tesla'nın kasasına tam 18.76 milyar dolar eklemiş oldu. Tesla yılın ilk çeyreğinde 3.32 milyar dolarlık kar ettiğini açıklarken, bunun bir rekor olduğunun da altını çizdi. Daha önceki rekoru tam 1 milyar dolar ile geçen üretici, analizcilerin beklentisini de aşmış oldu.

Tesla'nın kar marjının bu denli yükselmesinin ardında elbette değişen fiyatların da etkisi var. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda tüm modellerine zam yapan üretici, Model 3'ü artık 46.990 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuyor. Elon Musk, yaptığı açıklamada bu değişime rağmen talebin güçlü olduğunu da ifade ediyor.

"Araçlarımızın fiyatlarını yükseltmemizin ardından yoğun tepki aldık. Fakat ürünlerimize olan talep, en az satış grafiğimiz kadar yüksek. Bekleme listemiz o kadar dolu ki, bazı kullanıcılarımız araçlarına ancak önümüzdeki sene erişebilecek."

Tesla, 2022 yılının sonuna kadar yükseliş trendinin devam edeceğine inanıyor.