Elektrikli otomobil dünyasına hızlı bir giriş yapan Mercedes-Benz, EQS ile birlikte "lüks EV" segmentini tanımlamayı başarmıştı. EVA2 platformu üzerinden yükselen sedan modelin yüksek sürüşlü kardeşini ise uzun bir süredir merakla bekliyoruz. Aynı omurgayı kullanan model, InsideEVs.com Türkiye editörlerinin de katıldığı dijital lansmanda resmen tanıtıldı.

Kardeşinin aerodinamik yapısını koruyan EQS SUV; EQS 450, EQS 450 4Matic ve EQS 580 isimli üç farklı donanım paketi ile satışa sunulacak. En az 600 km menzil sunacağı açıklanan SUV, teknolojik anlamda da sedan kardeşinin izinden gidiyor.

Rüzgarın Oğlu

EQS SUV, aynı kardeşi gibi gelecekten fırlamış bir tasarım diline sahip. Ön kısmındaki devasa siyah panel, büyük Mercedes yıldızına ev sahipliği yapıyor. Izgara ile birleşen far takımları, çamurluklara doğru incelerek ortaya gülümseyen ve sevimli bir yüz çıkartmış. Kullanıcılar istedikleri takdirde Electric Art ve AMG-Line gövde stillerine de sahip olabilecek.

EQS Sedan'ın kaput tasarımını kullanan model, aynı kardeşinde olduğu gibi sol ön çamurluk üzerinde cam suyu doldurma haznesi bulunduruyor. Kaputunun altında motor bloğuna ihtiyaç duymayan model bu sayede geleneksel SUV'lerden daha fazla görüş vadedecek. Yükseğe konumlandırılan koltuklar sayesinde sürücü daha geniş bir görüş açısına sahip oluyor. Fakat bu bölgede bulunan elektronik aksam, ön bagaj beklentisi olanları üzecektir. Buna ek olarak sürücünün kaputun altına da erişimi olmayacağını belirtelim. Bu bölge sadece Mercedes teknikerleri tarafından açılabilecek.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

EQS Sedan'ın tasarımını beğenen okuyucularımızın, SUV kardeşi için de heyecanlanacağına inanıyoruz. Fakat aracın açılı D-sütunu, 2000'li yılların ilk günlerindeki minivanları andırdığı için, farklı bir kesime hitap etmesini de sağlayabilir. Mercedes şimdilik modelin sürtünme katsayısını açıklamış değil fakat modelin kardeşinin 0.20'lik rekoruna yaklaşacağına inanıyoruz.

Performanslı SUV

Mercedes-Benz EQS SUV, EQS 580 isimli donanım paketinde standart olarak çift motor ve AWD seçeneği ile gelecek. EQS 450 versiyonları ise bu ikiliye opsiyon listesinden erişebiliyor. Giriş seviyesi modeller motor sayılarına bakılmaksızın 360 bg güç ve 481 Nm tork üretebilecek. EQS 580 ise toplamda 540 bg güç ve 860 Nm tork üretiyor. Bu verilerin her ikisi de modeli EQS Sedan'dan daha güçlü yapıyor.

Galeri: Mercedes-Benz EQS SUV

Mercedes, EQS 450'nin 107.8 kWh'lik lityum iyon bataryası ile en az 600 km gidebileceğini açıkladı. EQS 580 için menzil verileri henüz açıklanmamış olsa da rakamın 500 kilometreden aşağıya düşmeyeceğine inanıyoruz. EQS ailesi 200 kW'lık hızlı şarjı desteklediği için bataryayı yüzde 10'dan yüzde 80'e şarj etmek sadece 31 dakika sürecek. Standart ev tipi şarj aletleri ise bataryanın tamamını 11 saat 15 dakikada doldurabileceksiniz.

 

EQS Sedan ve S-Serisi'nde olduğu gibi Mercedes'in tüm cephaneliği EQS SUV'nin ayaklarının altına serilmiş. 4WS sistemi, adaptif havalı süspansiyonlar, elektrikli tork dağıtımı ve geri kazanımlı fren sistemi gibi teknolojiler standart olarak geliyor.

Yaşam Alanı

EQS'in ya da EQE'nin içerisinde vakit geçirme şansı bulanlar için EQS SUV'nin kabını oldukça tanıdık denilebilir. 450 logolu model, 12.8 inç büyüklüğe sahip dokunmatik ekran seçeneği ile birlikte geliyor. EQS ile birlikte tanıtılan Hyperscreen opsiyonu ise hem 450 hem de 580 için opsiyon listesine eklenmiş. Bu sistem devasa yekpare bir cam panelin ardına 17.7 inçlik OLED bilgi eğlence sistemi, 12.3 inç büyüklükte bir dijital gösterge paneli ve yolcunun kontrolüne bırakılan 12.3 inçlik bir dokunmatik ekran yerleştiriliyor.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

Yaşam alanında elbette Mercedes logosundan beklediğiniz kalitede materyaller kullanılmış. Buna ek olarak Burmester 3D ses sistemini kullanan model "yaşam alanı" adının hakkını veriyor. Yükseğe konumlandırılmış rahat koltuklar ve Apple CarPlay ile Android Auto desteği, aracın içerisinde yaşamanıza olanak sağlayacak...

Tabii ki Mercedes bu modeli tasarlarken geniş aileleri düşünmüş. Çift sıralı koltuklar, 5 kişilik aileleri rahatça taşıyabilecek. Geniş kabin alanı sayesinde ikinci sıra koltukları raylı sisteme oturtabilen Alman mühendisler, bu koltukların elektronik olarak hareket etmesine de olanak sağlamış.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

Koltuklar elektronik olarak katlandığında bagaj hacmi 2.010 litreye kadar yükseliyor. Normal şartlar altında ise bu rakam 200 litre olarak ölçülmüş.

Fiyatı Ne?

Elbette bu denli yoğun teknoloji ve konfor ucuza gelmiyor. Mercedes, EQS SUV'nin giriş fiyatını 103.360 dolar olarak açıkladı. Daha performanslı modeli isteyenler ise 126.950 doları gözden çıkartmak zorunda.