Honda ve General Motors, 2027'de Kuzey Amerika'nın kapısını çalacak yeni bir model serisini tanıtmak adına elektrikli araç işbirliklerini büyütüyor. Bahsi geçen araçlar, GM'nin Ultium pil teknolojisini kullanacak yeni bir küresel platformu barındıracak.

Otomobil üreticileri, gelecekte göreceğimiz bu elektrikli otomobillerden en az birinin kompakt bir crossover olacağının altını çiziyor. Şirketler, standartlaştırılmış montaj ekipmanı ve süreçlerinin kullanımını takip ederek daha büyük ölçek ekonomilerine sahip olma amacını güdüyorlar. Bunun en büyük getirisi, şüphesiz daha iyi satın alınabilirlik demek.

GM başkanı ve CEO'su Mary Barra, "GM ve Honda, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Çin'deki kilit pazarlarımız dahil küresel ölçekte uygun fiyatlı ve arzu edilen EV'ler sunmak adına en iyi teknolojimizi, tasarımımızı ve üretim stratejilerimizi paylaşacak" ifadelerini kullandı. Bütün bunların yanı sıra markalar, ayrıca EV pilleri üzerinde işbirliği yapma ihtimallerini de masaya yatırıyorlar. Şayet bu işbirliği gerçekleşirse, araçlardaki elektrifikasyon maliyetinin daha da düşeceği üzerinde duruyorlar.

Her iki şirket de katı hal pilleri geliştirmek için oldukça yoğun mesai harcıyor. Honda'nın Japonya'da seri üretime izin verecek şekilde geliştiği bir montaj hattının varlığı biliniyorken, GM ayrıca lityum-metal ve silikon paketleri üzerinde çalışıyor. Daha önceden hatırladığımız üzere Honda, GM'nin Ultium platformunu ve pillerini kullanarak bir elektrikli crossover üretmeyi planladığını duyurmuştu. Şirket, bu aşamda Prologue modelini vurguluyor ve 2024'ün başlarında satışa çıkarmak istiyor. Bu modelin premium bir Acura versiyonunun da yolda olduğunu belirtelim.

Honda ise üretimi, Chevrolet Blazer ve Equinox gibi araçların üretildiği Ramos Arizpe, Meksika'daki fabrikasında gerçekleştirmek istiyor. Bütün bunların yanında, Acura'nın Tennessee'den geleceğinin altı çiziliyor.