BMW'den sonuna tamamen elektrikli i7 için resmi adım geldi! Alman otomotiv devinin yaptığı açıklamaya göre, kendisini Nisan ayında resmen göreceğiz. Peki şu ana kadar kendisi hakkında ne biliyoruz? Önce onlardan başlayalım.

Daha önceden biliyoruz ki, i7 dört tekerlekten çekiş sağlayan çift motorlu bir elektrik sistemi ile karşımıza çıkacak. Yani bu da güç aktarma organını iX M60 ile paylaşacağı, toplamda ise 616 beygir gücü ve 1.100 Nm tork (Spor modunda) üreteceği anlamına geliyor. BMW, sadece tamamen elektrikli 7 Serisi'nin 600 beygirden fazla güce sahip olacağını belirtiyor.

Galeri: 2022 BMW i7 Teaser'ları

Yeni 7 Serisi'nin içten yanmalı versiyonlarının nasıl geleceği konusunda olan merakı da artırıyor bu durum doğal olarak. Kulislerde konuşulanlara göre en üst model olacak 760i, 600 beygirden daha fazla güce sahip elektrikli bir V8 motorla gelecek, fakat bu sadece bir iddia.

Teaser görüntülerinden yola çıkarak söyleyebiliriz ki, i7'nin ön tasarımı böbrek ızgaralı BMW iX'e oldukça benzer bir şekilde olacak. Bu arada marka bazı konularda bayağı iddialı. Mesela kendileri, elektrikli sedanın "segmentindeki en iyi sürüş deneyimini sunduğunu" dile getiriyor. Ayrıca i7'nin Seviye 3 otonom sürüş donanımıyla geleceği de yine kulağımıza gelenler arasında.

Aracın tam şarj ile toplamda 580 ila 610 km arasında menzil sunacağı tahmin ediliyor. Teyide muhtaç bilgiler olduğundan üzerinde çok durmak istemiyoruz, zira şurada nisan ayına kadar pek bir şey kalmadı.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, marka hakkında önemli bir istatistik ile veda etmek isteriz. Buna göre BMW, geçtiğimiz yıl dünya çapında 2020'ye göre yüzde 133.2 artışla toplam 103.854 tamamen elektrikli araç teslim etti...