Volkswagen, 2017 yılında bizleri ID. Buzz isimli "microbus" konseptleri ile tanıştırmıştı. O dönemler modellerin üretime gireceğini resmen açıklayan Wolfsburglu, aradan geçen 5 yılın ardından modelin üstündeki örtüyü kaldırdı. ID. Buzz ve ID. Buzz Cargo versiyonları ile satışa sunulacak model, çevreci otomobiller için de örnek olacak.

Detaylara girmeden önce bu renkli modellerin tasarımlarına yakından bakalım istiyorum. Dikkat ederseniz genel tasarım ve boyutlar 2017 yılında tanıtılan konseptleri andırıyor. Ön kısmı günümüze daha yakın bir çizgi kullanan model, rengarenk yapısı ile de görece genç kullanıcılara hitap etmenin peşinde.

2022 Volkswagen ID. Buzz
2022 Volkswagen ID. Buzz

Aracın elektrikli yapısı, ön kısımda devasa bir motor bloğuna ihtiyaç duyulmadığı anlamına geliyor. Bu da ID. Buzz ailesini ikonik T1'in şekline bir adım daha yaklaştırmayı başarmış. LED far takımları ile retro tasarımına modernizm katan model, Volkswagen'in ticari ürün gamında yekpare stop takımı kullanan ilk model olarak tarihe geçecek.

ID. Buzz'ın yeni MEB platformunun etinden sütünden yararlandığını da belirtelim. Sıfır emisyonlu model standart boyutlardayken 5 kişilik bir oturma düzeni sunacak. İlk sırada batılıların "kaptan koltuğu" adını verdiği kol desteği olan bireysel koltuklar bulunuyor. İkinci sırada ise üç kişilik bir "bank" koltuk tasarımı kullanılmış.

2022 Volkswagen ID. Buzz
2022 Volkswagen ID. Buzz

Model ilerleyen günlerde 6 koltuklu bir versiyona da kavuşacak. Bu versiyonda iki adet üç kişilik bank tipi koltuklar kullanılacak. Aks aralığı en yüksek versiyonunda ise 2-3-2 şeklinde tam 7 kişiye ev sahipliği yapabilecek ID. Buzz. Ön bagajı bulunmayan modelin, koltuklar yatık vaziyetteyken 1.121 L hacme sahip olduğunu da belirtelim. Volkswagen ayrıca kartelaya tamamen vegan döşeme seçenekleri ekleyecek.

Kabin içerisinde ise oldukça tanıdık bir hava karşılıyor bizleri. Volkswagen'in her ID aracında kullandığı o geleneksel ön konsol tasarımını kullanan model, standart olarak 10 inç büyüklüğe sahip dijital gösterge paneli ile geliyor. Multimedya ekranı 10 inç büyüklüğe sahip olsa da yüksek donanım paketlerinde bu ekranın büyüklüğü 12 inçe uzanıyor.

2022 Volkswagen ID. Buzz
ID. Buzz Cargo
2022 Volkswagen ID. Buzz
ID. Buzz Cargo

ID. Buzz'ın satışa sunulacağı tarihi henüz açıklamadı Volkswagen fakat yıl içerisinde kendisini showroom'larda görmeye başlayacağız. Bayilere ulaşacak ilk model 82 kWh'lik bataryaya sahip olacak. Bu model 201 bg güç ve 310 Nm tork üretebiliyor -ki bu rakamlar VW ID.4 ile eşdeğer. Maalesef Alman üreticiden şimdilik menzil bilgilerini de alabilmiş değiliz. Daha büyük bataryalı ve motorlu versiyonlar önümüzdeki sene itibariyle karşımıza çıkacak.

Modelin "ID. Buzz Cargo" versiyonu ise Avrupa'ya özel olacak. Tamamen nakliyat üzerine odaklanacak bu modelin yıl içerisinde satışa sunulacağını belirtelim. ID. Buzz ailesinin ilerleyen dönemlerde ülkemize giriş yapması da mümkün.

Galeri: 2022 Volkswagen ID. Buzz