Volkswagen, elektrikli ürün gamını genişletmenin planlarını yaparken, adımlarını dikkatli ve emin bir şekilde atmak istiyor. Almanya menşeili otomobil üreticisi, şu anda dünya çapında yaklaşık on adet elektrikli araca sahip. Örnek vermek gerekirse, ID.3 hatchback, ID.4 crossover, ID.5 crossover coupe ve üç sıralı ID.6'yı gösterebiliriz. Hatta 9 Mart'ta gelecek olan ID.Buzz'ı da kısmen ekleyebiliriz buraya.

Volkswagen, bütün bunların yanında, ID.2 olarak adlandırılan düşük maliyetli bir EV planlıyor. Mevcut döviz kurlarında hesapladığımız zaman yaklaşık 20.000 Euro veya 22.500 dolarlık bir fiyatın hedeflendiğini belirtebiliriz. ID.2 ayrıca Urban ve X olmak üzere iki farklı versiyon ile gelecek. Urban olanının elektrikli Polo'ya benzer bir şekilde geleceği, X'in ise geçen yılın sonlarında gösterilen ID.Life konseptinden yola çıkarak tasarlanabileceği konuşuluyor.

Galeri: 2026 Volkswagen ID.2 X Motor1 Render

Motor1.com İtalya'daki meslektaşlarımız, EV crossover'ın 2026 yılına kadar üretime geçeceğini düşünüyorlar ki, kendisinin nasıl görüneceği ile ilgili de bazı render çalışmaları yaptılar. Bütün görselleri yukarıda paylaştığımız galeride görebilirsiniz.

Aracın farları ve ön taraftaki siyah ızgarası gözümüze çarpan ilk parçalar oldu. Bunlar gösteri aracına oranla değiştirilmiş vaziyetteler. Yine orada gördüğümüz açılır kapanır tavan yerine, sabit çatı eklentisini burada görmek mümkün.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, ID.2 X'in MEB platformunu kullanacağını belirtelim. Konsept araç, 62 kW/sa pili ile 233 beygir gücü ve 290 Nm tork üreten tek bir motor kullanıyordu. Yani bu noktayı referans alabiliriz. Bu arada Volkswagen, aracın 401 kilometre menzile sahip olduğunun da altını çizmişti...