Landjet, genel minvalde Volkswagen Grubu'nun Audi, Bentley ve Porsche markaları için geliştirdiği amiral gemisi elektrikli aracın kod adı olarak biliniyor. Motor.es'ten ekranlarınıza getirdiğimiz bu render, model hakkında az çok bilgi sahibi olmamızı sağlamakla kalmıyor, ayrıca Porsche versiyonunun nasıl görünebileceğini anlamımızı sağlıyor. 

İlginç bir bilgi: Audi'nin Landjet gelişimine öncülük ettiği iddia ediliyor. Buradaki ana plan, araçların yüksek kapasiteli bir bataryaya ve gelişmiş otonom sürüş teknolojisine sahip olması. Bu ayriyeten araçların herhangi bir sürücü olmadan uzun mesafelere gidebilmesi demek. Bu arada, aracın menzilin yaklaşık 650 kilometre olduğu kulağımıza gelen bilgiler arasında. Audi'nin tasarım başkanı Marc Lichte ise oldukça iddialı, zira kendisi araç tasarımını "tamamen farklı" olarak nitelendirip bunun bir devrim olacağını belirtmişti.

Buraya kadar her şey güzel ilerledi ama, şimdi kafaları karıştıran bir bilgi daha vermek isteriz. Kulislerde konuşulanlara göre, Landjet bir sedan olarak gelecek ve yedi kişinin sığabileceği üç sıralı bir şekilde olacak. Audi varyantının ilk olarak 2024'te, Bentley'nin ise 2025 veya 2026'da geleceği iddia ediliyor. Porsche'nin çıkışı için henüz bir bilgi yok.

Landjet ile ilgili ilk planlar, aracın üretiminin Volkswagen Grubu'nun Almanya'nın Hannover kentindeki fabrikasında gerçekleşmesi üzerineydi. Şu an orada Amarok ve Transporter üretiliyor. Ayrıca Porsche'nin spor otomobil üreticisinin Landjet'in varyantını diğer versiyonlar yerine kendi bünyesinde inşa edebilmesi adına Volkswagen Ticari Araçlara tam 100 milyon Euro ödediği iddia ediliyor. Porsche varyantının, Audi ve Bentley'deki gelişmiş otonom sürüş yeteneğine sahip olmadığı da aktarılan bilgiler arasında.

Bazı raporlara göre ise Landjet'in, Audi'nin de üzerinde çalıştığı Artemis Projesi ile ilgili olduğu durumu mevcut. Buradaki amaç, Volkswagen Grubu'na ait markaların kaynaklarından yararlanarak yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş bir araç geliştirmek. Yani aslında buradaki stratejinin bir parçası da, ürünü satın alma veya kiralama seçeneklerinin dışında yeni satış yolları keşfetmek...