Stellantis, 2021 sonuçlarının açıklanacağı bir konferans yapmaya hazırlanıyor. Konferansa konu olacak belgeler halihazırda web sitesinde zaten kullanıma sunulduğundan mütevellit, söyleyeceğimiz şeyler konusunda zorluk çekmeyeceğiz.

Belgeleri incelediğimizde, Stellantis'in şarj edilebilir hibritler, yakıt hücreli elektrikli modeller ve pille çalışan elektrikli araçlar için güncellenmiş bir ürün yol haritası eklediğini fark ettik. Hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl için veriler değerlendirilirken, Alfa Romeo Tonale'nin 275 beygir gücü ve dört tekerlekten çekişli bir şarj edilebilir hibrit kurulumuyla ortaya çıkacağına denk geldik.

2022 Alfa Romeo Tonale
2021 Citroen C5 X

C5 X ile ilgili de enformasyonlar var. Öyle ki kendisinin 227 beygir gücüne sahip şarj edilebilir hibrit kurulumu ile, 50 kilometre elektrik menziline sahip yüksek sürüşlü bir station wagon olarak ortaya çıkması bekleniyor.

Grand Cherokee 4xe ile ilgili elimizde zaten çeşitli bilgiler bulunuyordu. Stellantis, 2023'ün sonlarına doğru piyasaya sürülecek bir Jeep EV'yi çoktan onayladığı için işler biraz karışık bir hal alıyor diyebiliriz. Kulislerde konuşulanlar üç ihtimal üzerinde: Ya Wrangler Magneto, ya STLA Büyük tabanlı büyük SUV ya da bir alt Renegade modeli.

Jeep SUV EV (STLA Large Platformu)
Jeep SUV EV (STLA Large Platformu)

Jeep, Wrangler Magneto'nun piyasaya sürülmesi hakkında sessizliğini korurken, diğer ihtimal için ise STLA platformu içinde bulunduğumuz zaman diliminde hazır olmayabilir diyor.

Bir diğer yandan, Maserati Grecale crossover ve GranTurismo / GranCabrio yedeklerinin tamamen bir EV kurulumu ile geleceğini biliyorduk ki bu listede de bunları gördük. Hatchback ve station wagon seçenekleriyle Opel/Vauxhall Astra, Peugeot 308 modelleriyle paylaşılan bir şarj edilebilir hibrit kurulumunun da geleceği notlarımızın arasındaydı. Burada çizilen yol haritasında da rastladık kendilerine.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, Peugeot'nun Mulhouse fabrikasında gösterilen "P54" adlı yeni bir modeli gösterdiğini tekrar hatırlatalım. Kendisinin, Renault Arkana'ya rakip olabilecek bir şarj edilebilir hibrit coupe-crossover olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.