Volkswagen'in bundan yıllar önce ortaya çıkan elektrikli konseptinin üretim versiyonu 9 Mart'ta zilimizi çalacak. Evet, ID. Buzz'dan bahsediyoruz. Kendisi ile ilgili sayısızca haber yaptık ve yapmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Zira Wolfsburg merkezli otomotiv devi, modelin Avrupa versiyonuyla ilgili ilk özellikleri paylaştı. Bize de incelemek düşer.

VW, daha önce de çoğu kez haberlerimizde yer verdiğimiz bir durumun altını çizdi. Buna göre ID. Buzz, MEB platformunu temel alacak ve diğer bileşenlerini de ID.3 ve ID.4 ile paylaşacak. Ayrıca yapılacak lansmanda, arka tarafa entegre edilen bir elektrik motorunun ID. Buzz'a güç vereceğini göreceğiz. ID. Buzz, 201 beygir gücü üretecek ve 77 kW/sa olan bir lityum iyon pil ile desteklenecek.

Galeri: Volkswagen ID. Buzz: İlk Sürüş

ID. Buzz'ın ticari versiyonundan da bahsedelim. Öyle ki kendisinin azami hızı 145 km/saati bulacak. Minivan versiyonu ile kıyaslama yaparsak, kendisinin beş yolcu için 1.121 litre bagaj hacmine sahip olduğunun altını çizmeliyiz. Ticari modelde ise üç yolcu için 1,900 litre bagaj hacmi mevcut olacak.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, aracın sahip olduğu çift yönlü şarj özelliğinin, araç sahiplerinin evlerindeki güneş panellerinden gelen fazla gücü ID. Buzz'da depolamasını mümkün kılacağını belirtelim. 9 Mart'ın gelmesini artık Volkswagen'den çok daha fazla istiyoruz...