Son bir buçuk yılda her marka çip krizinden oldukça etkilendi. Zaten koronavirüs pandemisi yetmiyormuş gibi, bir de üzerine bu eklenince gerek teslimatlar ertelendi, gerek fabrikalar üretime ara verdi. Bütün bunlara rağmen Volkswagen, bu yılın ikinci yarısında üretimi artırmak istiyor. Bakalım markanın planları neymiş...

Reuters kaynaklı geliyor az sonra söyleyeceklerimiz. Buna göre Volkswagen, Almanya'daki operasyonlarını yeni bir EV fabrikasıyla genişletmek istiyor. Bu tesisin tam yerinin Mart ayında kesinleşeceğinin altını çizilirken, firmanın Wolfsburg'daki genel merkezine yakın olacağı da ekstra not olarak düşülüyor. Hatırlayacağınız üzere VW CEO'su Herbert Diess, Volkswagen'in bu konuda kendisini nasıl geliştirmesi gerektiği hakkında çeşitli ifadeler kullanmıştı.

Galeri: Volkswagen ID.4 üretim Zwickau

Bu arada bahsettiğimiz bu yeni tesis, markanın 2026'dan itibaren Wolfsburg'da amiral gemisi bir elektrikli sedan inşa etmesini sağlayacak olan "Trinity Projesi"nin bir parçası olarak ön plana çıkıyor. Volkswagen, artık Avrupa'da EV portföyünü artırmanın ne denli önemli olduğunu biliyor ve bu bilinç ile birlikte, 2035 yılına kadar burada ICE satışlarını durdurmayı planlıyor. 

Marka CEO'su Herbert Diess ayrıca VW'nin Porsche ve Audi gibi daha premium markalarının çeşitli modellerinin 2022'de tükendiğini, bu durumun da firmanın pick-up segmentine yönelmesinde önemli rol oynadığını ve burada kendilerini geliştirdiklerini kaydetti.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, ilerleyen haftalarda Volkswagen'in ekstra mesai yapacağını belirtmek isteriz. Zira otomobil üreticisi, yukarıdan bahsedilen EV tesisi için bir konum belirlemekle kalmayacak, ayrıca tarihler 9 Mart'ı gösterdiği zaman ID. Buzz'ı piyasaya sürecek.