Mercedes-Benz, kış testleri serüvenine bir yenisini daha ekleyerek yeni eSprinter EV'yi gözden geçirme kararı aldı. Kendisi elektrikli bir minibüs olarak 2023'ün ikinci yarısında piyasaya gelecek. Yeni eSprinter'ı oldukça hevesli bir şekilde bekleyen müşteriler, aracın zorlu şartlarda pes etmeyeceğinden emin olmak isteyeceklerdir.

İsveç'te testlerine devam eden yeni eSprinter, zorlu hava koşullarına karşı direnmeye çalışıyor. Duyduk ki orada sıcaklık -30'un bile altındaymış. Şayet bu durumda iyi bir performans sergilerse, ortalama derecede izleyecek kış koşullarında zorlanmadan kendisini idare edecektir.

Mercedes, İsveç Arjeplog'daki test alanında araçlar üzerinde aşırı soğuğun yol tutuş, ergonomi, termal yönetim ve kabin konforu üzerindeki etkilerinin inceleyerek bir dizi testler yapıyor. Bu EV de testlerden nasibini aldı yani.

Mercedes bu testleri nasıl yaptığını da anlatıyor. Isıtma sistemlerinin, yazılımların ve arayüzlerin düşük sıcaklık direnci dahil, test sürüşlerinden önce araçlar, özel olarak oluşturulmuş soğuk odalarda test ediliyor. Ayrıca şarj davranışı ve şarj yönetimi hassas bir şekilde inceleniyor ve optimize ediliyor.

Bu arada marka, eSprinter için üç farklı pil seçeneği sunmayı planlıyor. Plana dahil olan tüm seçenekler de bu testlere girip geçmek zorunda haliyle. Testlerde belki donanım seviyesi olarak da farklılıklar görebiliriz. Her türlü farklı gelişmelere açık olmalıyız.

Mercedes-Benz eSprinter'ın üretimi ise Güney Carolina'da  Charleston'da başlayacak. Bunun ardından üretim Almanya'da Duesseldorf ve Ludwigsfelde'deki fabrikalarda başlayacak. Bu yeni ticari EV'nin son halini görmek için sabırsızlanıyoruz.