Reuters'ın haberine göre, Lincoln 2026 yılına kadar en az beş adet elektrikli SUV'yi piyasaya sürmenin planlarını yapıyor. Haberde ayrıca bu iddia ile ilgili detaylar da paylaşılıyor. Tam da bu aşamada Ford'un geçtiğimiz yıl söylediklerini hatırlatmakta da fayda var. Zira kendileri, 2030 yılına kadar Lincoln serisinin tamamını elektriklendirmeyi planladıklarını, buna binaen elektrifikasyon çağı için 30 milyar dolar yatırım yapacaklarını belirtmişti.

Lincoln için 2022 yılının ayrı bir anlamı olacak. Marka, ilk elektrikli aracını bu yıl içinde piyasaya sürecek ki geçtiğimiz yılın haziran ayında bunula ilgili bir teaser yayınlanmıştı. Reuters'a dönecek olursak, onlar markanın EV'lerinden ilkinin 2024'ün sonlarında veya 2025'in başlarında üretime girmesinin planlandığını iddia ediyor. Yine elektrikli Aviator üretiminin 2024'e ertelendiğine dair bir iddia da var masada.

Galeri: Lincoln İlk Elektrikli Modeli İpucu (Teaser) Görüntüleri

Lincoln, her gövde tipi için farklı EV'ler üretecek ve haberde bir tanesinin temelinin Ford Mustang Mach-E ile paylaşacağı bilgisi veriliyor. Diğer EV'lerin de 2025-2026'da üretime girecek olan Corsair ve Nautilus'un yerini alacağı paylaşılanlar arasında. Serinin en üst noktasında ise, 2026'da üretime girecek ve F-150 Lightning ile aynı platformu paylaşacak elektrikli bir Navigator olacak.

Lincoln, elektrifikasyon çağına adım atmakta rakiplerine göre biraz geri de kalsa da, burada okuduğumuz planlama gerçekten rekabete girmelerini sağlayacaktır. Elbette bahsi geçen modeller ile ilgili daha detaylı bilgiler vermek isterdik, ancak Lincoln sözcüsü, haberde belirtildiği gibi şu an herhangi bir ayrıntının verilmeyeceğini bildiriyor.

Lincoln'ün EV'ler ile ne kadar haşır neşir olduğunu, bu yılın ilerleyen zamanlarında ilk model tanıtıldığı zaman anlayacağız. O gün gelene kadar yeni ve resmi bilgiler görmemizin mümkün olduğunu düşünüyoruz.