Alpine, ürün gamını genişletmenin ve ileriye taşımanın planlarını yaparken, elektrikli araçlarla ilgilenmeyi de ihmal etmiyor. Marka, resmi olarak 2026 yılına kadar tamamen yeni üç elektrikli araç sunmak istediklerini kamuoyuna duyurdu. Alpine, bunların yanında, yeni bir crossover'ın da çalışmalarının olduğundan bahsederek bütün gözleri üzerine çevirmeyi başardı.

Kulislerde konuşulanlara göre bu şanslı aracın adı GT X-Over olabilirmiş, ancak üretim süreci kapıyı çaldığı zaman isminin değişme ihtimali var. Alpine, crossover'ı Fransa Dieppe'deki fabrikasında işleyecek ve kendisini Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının ortak ürünü olan en yeni CMF-EV platformuna uyarlayacak. Bu platform aynı zamanda yeni Nissan Ariya elektrikli crossover'ın da temelini oluşturuyor, yani potansiyel benzerlikler için şimdiden hazır olun.

Galeri: 2018 Alpine A110: İlk Sürüş

Geçtiğimiz yıl hatırlıyoruz ki Renault, elektrifikasyona olan ilgilerini cesur bir şekilde açıklayarak, üretecekleri bir crossover'ın Alpine'e yönelik üç elektrikli modelden biri olabileceğinin üzerinde durmuştu. Keza geçtiğimiz yıl, Alpine'in Lotus tarafından geliştirilen bir platformda elektrikli bir spor otomobil geliştirmek için Lotus ile birlikte çalıştığına şahit olmuştuk.

Sözü geçen model, A110'un yeni bir versiyonu olarak karşımıza çıkabilir ve yukarıda bahsettiğimiz üç EV'den ikincisi olabilir. En sondaki modelin ise, Alpine'nin "kompakt otomobil" olarak nitelendirdiği ve Renault 5'in sportif bir versiyonu olarak karşımıza çıkabilecek bir hatchback olabileceği konuşuluyor.

Her ne kadar yıllar sular seller gibi geçse de, Alpine'in gelecek planları için beklemesi gerekiyor. Marka, GT X-Over üretiminin 2025 yılına kadar başlayacağının altını çiziyor. 2026'da piyasaya çıkması beklenen ve Lotus-Alpine işbirliği ile gelecek olan spor otomobilin de şirketin amiral gemisi olması bekleniyor.