Klasik bir Mini gördüğümüzde biz biraz eskiye özlem duyuyoruz. Zamanla unutulmayan bir retro model haline gelen klasikleri, bazı sahipleri bugün bile yaşatmaya çalışıyor. Daha fazla modifiye, daha farklı motorlar gibi şeylerden bahsediyoruz. Elektrifikasyon çağına adım attığımız bu dönemlerde, keşke klasik bir Mini elektrikli şekilde olsaydı diye düşündüyseniz doğru yerdesiniz. İşte detaylar.

Otomobil üreticisi, klasik Mini sahiplerini, araçlarını modern elektrikli güç aktarma organlarına sahip emisyonsuz versiyonlara dönüştürmek için kapıyı aralıyor. Konu ile ilgili herhangi bir fiyatlanma bilgisi verilmese de, Mini, araçta yalnızca geri dönüşümlü değişikliklerin yapıldığını, aynı zamanda içten yanmalı motorların işaretlenip depolandığını ifade ediyor. Bu, aynı zamanda araç sahibinin istediği zamanda orijinal yanmalı aktarma organına geri dönmesi için yapılan bir hizmet.

Galeri: Klasik Mini'ler Elektrikli Olmaya Hazırlanıyor

Şayet bu dönüşümü yaparsanız, aracınıza 121 beygir gücünde bir elektrik motoru takviyesi yapılacağından, performansın orijinal bir klasik Mini'ye oranla oldukça fazla artacağını düşünüyoruz. Bu da kendisinin 0'dan 100 km/sa hıza yaklaşık 9 saniyede çıkabilmesini sağlıyor demek oluyor.

Pil kapasitesiyle ilgili ser verip sır vermeyen Mini, tam şarj ile birlikte aracın menzilinin yaklaşık 160 kilometre olacağını dile getiriyor. Şarj çıkışının 6.6 kW'a kadar olduğu "Mini Recharged"ın, orijinal orta gösterge panelinin aynı şekilde kalması da aracın eski havasının korunmasını sağlıyor. 

Mini Plant Oxford'dan katılım sağlayacak özel bir ekip, elektrikli güç aktarma organlarının klasik Mini'lere göre geliştirilmesi ve uyarlanması ile ilgili sorumluluk alacak.