Baidu'yu bilmeyeniniz varsa, onun için Çin'in Google'ı diyebiliriz. Bu arama motorunun, kendi kendini süren elektrikli araçlara oldukça fazla ilgisi var. Çinli internet şirketi, 2020'de elektrikli araçlar ile ilgili bir şeyler yapmak istediğini çoktan duyurmuş, Geely'i de stratejik bir ortağı olarak duyurmuştu.

Baidu, şu sıralar ise "JiDU" adı verilen yeni bir marka altında 2023'te piyasaya sürmeyi planladığı bir aracı bizlerle buluşturuyor. Robocar adındaki model, Nisan ayında Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak, öyle ki bir dizi teaser görüntüleri de çoktan yayınlandı. 

Galeri: JiDU Robocar

Teaser'da her ne kadar çok bir şey olmasa da, görebildiğimiz şeyleri paylaşmak istiyoruz. Gövde tipini incelediğimizde, yalnızca dışa değil, aynı zamanda yukarıya da açılan çerçevesiz kapılara sahip olduğunu görüyoruz. Belki de sadece konseptte kalır bu özellik.

JiDU CEO'su Yiping Xia, JiDU'nun planlandığı gibi Nisan ayında piyasaya sürülecek olan Robocar konsept otomobilinin çoğu detayının bittiğini dile getirdi.

JIDU ayrıca, ürünlerinin yapay zeka teknolojisi ile çok iyi desteklendiğini tüm dünyaya duyurmak istiyor.

Bunların yanında şirket, otonom olacak şekilde tasarlanmış bir araç için özel olarak oluşturulmuş ilk logo olduğuna işaret eden Pixel-J adlı logosunu da ön plana çıkarıyor. 

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, aracın Çin dışında satılıp satılmayacağına dair net bir bilgi olmadığını da belirtelim. Şayet dışarıya satılmasa bile kendi pazarında çoğu zinciri kıracak gibi gözüküyor.