Tesla'nın "Full Self-Driving" (FSD) isimli paketinin fiyatı değişiyor. Son yıllarda Tesla sahiplerinin en çok tercih ettiği opsiyonlardan biri olan sistem, tam yüzde 500 oranında zamlanacak. Fiyat artışı, Tesla CEO'su Elon Musk'ın resmi Twitter hesabından duyuruldu.

Elon Musk, attığı tweet'te fiyat değişiminden bahsediyor kısaca. 2.000 dolar karşılığında satılan bu opsiyonun 17 Ocak itibariyle 12.000 dolar olacağını belirten Musk, bunun sadece Amerika'da geçerli olacağını da eklemiş. Buna ek olarak Tesla'nın aynı zamanda 199 dolarlık bir abonelik ücreti aldığını da belirtelim FSD sistemi için. Görünüşe göre bu rakamda da bir değişiklik olacak.

 

Aslında başından beri sistemin fiyat değişimi yaşayacağı biliniyordu zira Musk planlarının bu şekilde olduğunu açıklamıştı. Yani FSD sistemi geliştikçe, teknolojinin fiyatı da artacaktı. Peki ama FSD sistemi yüzde 500 oranında bir zam yaşayacak atlayışı yaptı mı?

İşte bu soruya cevap vermek bir hayli zor. Çünkü bildiğiniz gibi FSD sistemi tamamen otonom bir sistem değil. Endüstrideki en kapsamlı otonom sürüş teknolojisi olan FSD, şu anda ikinci seviye bir otonom sistem sunuyor. Bunu biz değil, Tesla söylüyor zira FSD sisteminin yerel yetkililerden aldığı sertifikalarda bu rakamı görebiliyoruz. Tesla bir süredir sistemi üçüncü seviyeye, yani eller serbest kullanıma, geliştirmeye çalışsa da resmi bir açıklama yok konuyla ilgili.

Mercedes ve Honda gibi markaların ise üçüncü seviye otonom sisteme bir hayli yakınlaştığını görebiliyoruz. Bakalım Tesla, öncüsü olduğu otonom sürüş dünyasında bir başarıma daha imza atabilecek mi?