Smart, henüz çok da uzak olmayan bir geçmişte EQ ForFour aracını üretmişti. Markanın durmaya niyeti yok gibi, zira şu anda coupe ve cabrio gövde stillerinde EQ Fortwo mikro otomobilini üretiyor. Daimler AG ve Geely arasındaki bir ortak girişimi olan Smart'ın gelecek için planları da var. Şirket, EQ Forfour'u geçen yıl IAA fuarında Concept #1 ile gösterilen bir crossover ile değiştirecek.

Neredeyse MINI Countryman kadar büyük olan Smart'ın ilk crossover modeli, markanın yeni yüzü olacak. Çin-Alman ortak girişiminin ilk ürünü olma gururu yaşayan bu model, aynı zamanda Daimler mimarisine dayanmayan ilk Smart olacak. Araç, Geely'nin elektrikli Sürdürülebilir Deneyim Mimarisini kullanarak gelecek. Çinli otomobil üreticisi üretim tarafını alırken, Daimler ise tasarımdan sorumlu olacak.

Galeri: Smart Electric Crossover Çizimleri

Yukarıda EUIPO'ya sunulan tasarım patentlerini görüyoruz. Bu parçalar sayesinde crossover'ın nasıl görüneceğine dair az çok fikirlerimiz oluyor haliyle. Motor.es'den gelen (kapak fotoğrafımızda görebilirsiniz) render ile birlikte Smart'ın yapmak istediği şeyi hayal ediyoruz. Konsept #1 ve patent görsellerine dayanarak yapılıyor bu çalışma.

Peki kendisinde konsept araçtan farklı olarak üretim modelinde ne bulunacak? İşte onlardan bazıları: B sütunları, otomatik kapılar yerine önden menteşeli arka kapılar, biraz farklı tamponlar, daha hacimli yan ayna kapakları ve aynı hizada kapı kolları.

Galeri: Smart Concept #1

Aşağılara doğru indiğimizde, jantlar, konseptin 21 inçlik jantlarından daha küçük görünüyor ve farklı bir tasarım alıyor gibi. Ayrıca üretim aracının oranları daha çok crossover/hatchback benzeri görünürken, konsept daha çok bir SUV hissiyatı veriyor.

Smart, konsept versiyonunu piyasaya sürdüğü zaman, ilk crossover'ının "en yüksek seviyede dinamik yol tutuşu", uzun menzilli, hızlı şarj teknolojisi, 12.8 inç dokunmatik ekranda barındırılan yeni nesil bir bilgi-eğlence sistemi ile geleceğini belirtmişti. Haberimizin sonlarına doğru gelirken, satışların 2022'nin sonlarında Çin'de ve 2023'ün başlarında Avrupa'da başlamasının konuşulduğunu belirtelim.