ABD menşeili elektrikli otomobil şirketi Tesla, yaklaşık 200 bin aracını geri çağırdığını açıkladı. Bu ilk değil. Sadece sayılır günler öncesinde 500 bin aracını geri çağıran şirket, araçlarının gövdesinde ve ön kaputunda kaza riskini artıran nedenlerden dolayı Çin’deki araçları için geri çağırma uygulamasına gitti.

Kasım ayında gördüğümüz Model 3 ve Model Y'lerin geri çağırılmasının ardından, geçtiğimiz gün kamuoyu ile paylaşılan bir 500 binlik aracın daha geri çağırılması açıkçası soru işaretlerini beraberinde getirmişti. Bir de üstüne bu eklenince, açıkçası ne desek bilemiyoruz.

Galeri: 2021 Tesla Model 3

 

Çin'in Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi, geri çağırılan Tesla'lar ile ilgili, kusurların araçların arka kameralarını etkileyebileceğini veya sürüş sırasında kaputların aniden açılmasına neden olabileceği ile ilgili görüş bildirdi.

Geri çağırılan modellerin 2015 ila 2020 yılları arasında üretilen yaklaşık 19 bin 700 Model S ve yaklaşık 180 bin Model 3 aracı içerdiğinin altı çizildi. Yukarıda dediğimizle aynı hikaye anlayacağınız. Çin'in Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi'nin yaptığı açıklamada ayrıca Elon Musk'ın elektrikli araç şirketinin araçları ücretsiz olarak inceleyip sorunları çözeceğini de vurguladı.

Model 3'lerde bagajın tekrar tekrar açılıp kapanması, arka görüş kamerası kablosuna zarar verebileceğinin altı çizilirken, açıklamada "Bu, geri giderken sürücünün görüşünü etkileyecek ve aşırı durumlarda çarpışma riskini artıracaktır" ifadeleri kullanıldı. 

İşte o bahsettiğimiz nokta. Geçtiğimiz günlerde ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin, özellikle Model 3 sedanlar için, geri görüş kameralarının arızalanarak çarpışma riskini artırabileceğini belirtmesinin ardından geliyor bu haberler.