Tesla'da son zamanlarda işler yolunda gitmiyor. Öyle ki, ABD'deki otomobil güvenliği kurumu, Elon Musk'ın CEO'su olduğu Tesla şirketinin ürettiği 475 bin adet elektrikli otomobilin geri çağırıldığını açıkladı. Hatırlatmak isteriz ki, bundan yaklaşık iki ay önce Model Y'ler ve Model 3'ler geri çağırılmıştı. Tam olarak neler oluyor, biri bize söyleyebilir mi?

Model S ve Model 3 için, Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi'nden yapılan açıklamada, Tesla'nın ürettiği bu elektrikli araçlara monte edilen arka görüş kameralarının arızalanarak kaza riskini arttırma ihtimali olduğunun altı çizildi. Bu da Tesla'nın 475 bin adet Model 3 ve Model S elektrikli araçlarını geri çağırması demek. Böylelikle iki ay içinde Tesla'da yüz binlerce otomobil geri çağırılmış oldu. 

Bu arada, o bahsettiğimiz iki ay öncesinin olayında, markanın yaptığı araştırmalarda sol arka süspansiyonların yerinden çıkmasına neden olabilecek bir sorun keşfedilmişti. Kaldı ki bu örnekte geri çağırılan otomobil sayısı sadece 2.800 civarındaydı. Bu seferki tablo çok daha düşündürücü durumda, ancak tabi ki sorunların tespit edilip çözülmesi ve kimsenin başına bir şey gelmemesi bizim için en önemli olanı.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, belirtmek istiyoruz ki Tesla'nın bu otomobilleri ne zaman tamir edip geri vereceği henüz belli değil. Diliyoruz ki bundan sonra bu tür geri çağırılma olayları yaşanmaz.