Yepyeni Mercedes-Benz EQE'yi, içinde bulunduğumuz yıl Münih'te düzenlenen Alman otomobil fuarı IAA 2021'de görebilmiştik. Orada görmediğimiz bir şey varsa, o da markanın daha performansa dayalı EQE 53 AMG modeliydi. Amiral gemisi EQS'nin de benzer şekilde performansa dayalı gösterilmişti. Geldiğimiz noktada, EQE AMG modelinin casus fotoğraflarından da yola çıkılarak yeni bir render çalışması yapıldı.

Casus fotoğraflarındaki gördüğümüz araç ile kıyaslandığı zaman, bu çalışma oldukça iyi gözüküyor. Yine o fotoğraflara kıyasla, tampon tasarımı daha agresifleşmiş ve Panamericana ızgara daha da ön plana çıkarılmış.

İç mekana geldiğimizde, EQS AMG'den yola çıkarak, EQE'nin daha farklı sportif koltuklar, AMG rozeti ve dijital gösterge paneli için çeşitli değişiklikler bekleyebiliriz. Bu araç özelinde performansı bir adım öne çıkarmalıyız, dolayısıyla EQS 53 ile kıyaslamaya devam.

Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+, 658 beygir gücü -761'e kadar çıkabilir- ve 950 Nm tork sağlayan bir çift elektrik motoru ile gelecek. 0'dan 100 km/sa hıza 3.6 saniyede ulaşabilecek bu güzellik, toplamda 2,605 kg ağırlığında olacak.

Bu arada EQE'nin daha küçük bir aküye sahip olduğunu ve bir bütün olarak daha çok daha küçük bir şekilde olacağını biliyoruz. Yani yukarıda belirttiğimizden daha düşük bir ağırlıkla kapımızı çalma ihtimali var. 

Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+'ın 2022'de kendisini göstereceğini düşünüyoruz. Belki de önemli bir otomobil fuarında onu görebiliriz.