Üstün savunma sistemleri olarak bildiğimiz S-400, bilhassa ülkelerin kendilerini savunmaları için tercih ettiği bir sistem olarak öne çıkıyordu. En azından kamuoyunda böyle bir algı oluşmuştu. Şimdilerde, o savunma sisteminin üreticisi, geliştirdiği elektrikli otomobilin ilk görüntülerini paylaşarak karşımıza çıkıyor.

S-400 savunma sistemlerinin geliştiricisi olan Almaz-Antey markası, kendi tasarımı elektrikli otomobilin ilk görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Elbette hepimizin merak ettiği detaylar var. Güç aktarma organları, iç mekan, azami hız vs... Bakalım bu otomobil, saatte kaç kilometre hıza ulaşacak ve bize neler sunacak?

Galeri: Almaz-Antey E-NEVA

Öncelikle aracın şarjı ile ilgili bilgilendirmeyle başlayalım. E-NEVA adı verilen otomobilin geliştiricisi Almaz-Antey, bahsettiğimiz aracın tek şarjla 463 kilometre yol kat ettiğini söylüyor. Hiç de fena değil açıkçası.

Üstü kapalı baktığımız zaman gayet iyi bir menzile sahip olan aracın uzunluğu 4.5 metre olarak ölçülüyor. Ayrıca bu ilginç SUV'nin 0'dan 100 km/sa hıza ulaşması yalnızca 2.7 saniyede alıyor. Azami hızı ise 197 kilometre olarak ölçülüyor.

Gel gelelim aracın iç mekanına. Dijital gösterge paneli, ön camda projeksiyon ekranı ve 15 inç dokunmatik ekranlı multimedya sistemi ile gönülleri fethetmeye çalışan SUV'nin bagaj hacmi 610 litre.

Dünyaca ünlü savunma sistemi S-400'ün yaratıcısı olan Almaz-Ante'nin E-NEVA adlı otomobilinin, elektrikli güç sistemi dışında, gaz veya hidrojen motorlu hibrit versiyonları da gelecek.