Hyundai Motor Corporation, 2.679 adet Ioniq Electric modelini geri çağırma kararı aldı. Geri çağırmanın arkasında gaz pedalında oluşan ve aracın gereksiz şekilde hızlanmasına sebep olan bir sorun yatıyor.

Bahsi geçen modellerin 21 Ocak 2016 ve 24 Temmuz 2019 tarihleri arasında üretildiğini belirtelim. Ulusal Karayolu Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA) açıklamalarına göre ise bu sorun araç sadece "güvenli" moda geçti ise ortaya çıkıyor.

Rapora göre bu mod, "EV Ready" tanımlı lambanın yanıp sönmesine neden oluyor ve bu durum aracın genel performansını düşürüyor. Hatta bazı durumlarda aracın kendi kendine yavaş yavaş hızlandığı gözlemlenebiliyor. Fakat NHTSA, bu durumun çok spesifik durumlarda ortaya çıktığını ifade etmiş. Yine de sistem arızasının can ve mal kaybına yol açabilecek kazalara neden olabileceğini söylemek mümkün.

Bu süreç içerisinde direksiyon sisteminin tüm fonksiyonu ile çalıştığını belirtelim. Yani araç hızlanmaya devam etse de kontrol imkanınız olduğundan acil durum manevraları yapabileceksiniz. Yine de tehlikenin kapıda olduğunu söylemek gerek.

Hyundai, yakın zamanda modelleri en yakın bayilere çağırmış olacak. Tüm problem parça değişimi ve ufak bir yazılım güncellemesi ile çözülecek. Kullanıcılardan bu işlem karşılığında hiçbir ücret talep edilmeyecek.