Tesla'nın başı bir kez daha Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA) ile dertte. Bu kez yetkili isimler modellerin Passenger Play özelliğini mercek altına altı. 580.000'den biraz fazla Tesla modelinde bulunan bu seçenek, korkunç trafik kazalarına sebebiyet verebileceği gerekçesi ile soruşturma altında. Bu sistem sayesinde araç hareket halinde iken bile açılabilen oyun modu kafaları karıştırıyor.

NHTSA'nın yayınladığı rapora göre bu sistem yaklaşık 1 senedir yayında. Sistemi en az bir kere kullanan her aracın gözetim altında olduğunu açıklayan NHTSA, aslında yolcular için tasarlanan bu sistemin, sürücüler tarafından kullanıldığı görüşünde. Çünkü bu sistemin sürücü tarafından kullanılmasını engelleyen hiçbir güvenlik sistemi bulunmuyor.

Galeri: 2021 Tesla Model S

Passenger Play sistemini açmak için yapmanız gereken tek şey dijital ekrandan "yolcu olduğunuzu" onaylamak. Bunun ardından sisteme erişim yaparak sürüş esnasında bile oyun oynayabiliyorsunuz. Hele ki pek çok sürücünün Tesla'lar içerisinde pek çok tehlikeli etkinlik yapmaya yatkın olduğu düşünülürse, bu sistemin kazalara çanak tutacağı neredeyse kesin gibi görünüyor.

Şimdilik NHTSA'nın vereceği kararı tahmin etmek güç fakat pek çok kaynakta yakın zamanda Passenger Play'in tamamen kilitleneceği iddialarının üzerinde durulmuş. Tesla'nın bu karara ne gibi bir tepki vereceğini ise merak ediyoruz.