Elektrikli otomobiller artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Tarihin ilk elektrikli modelleri ile başlayan çevreci otomobil tutkusu, sonunda meyvelerini vermeye başladı. Bu tarz girişimlerin etkisini göstermesi yüzyıllar sürüyor olsa da atmosferdeki zehirli gazların azalışı şimdiden insanoğlunun sağlığını artırmış gibi görünüyor.

Harvard'ın Amerika Birleşik Devletleri üzerinde yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Üniversitedeki analiz ekibinin bulgularına göre emisyon kaynaklı ölümler 2008 yılında 27.700 olarak açıklanırken, 2017 yılında bu sayı 19.800'e düştü.

9 yıllık süreç içerisinde azalan emisyon kaynaklı ölümler, elektrikli otomobiller ile tarihin tozlu sayfalarına kavuşacak gibi görünüyor. Ekibin araştırmalarına göre bu rakam ilerleyen günlerde düşmeye devam edecek. Fakat eğer emisyon seviyeleri 2007 yılındaki kadar olsaydı, toplam 47.520 kişinin hayatını kaybedebileceğini ifade ediyor Harvard'ın araştırması.

Harvard'da araştırmayı yöneten Ernani Choma, Associated Press'e verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmış: "Emisyon düşürmedeki ekstra eforlarımıza rağmen büyük ve içten yanmalı modelleri piyasadan çekmeden başarılı olamayız. Yani şimdilik yapmaya çalıştığımız şeylerin meyvesini alıyoruz fakat daha fazlasını da gözlemleyeceğiz.

Harvard, atmosfer üzerindeki zehirli gazlar ile ilgili çalışmalarına devam edecek. Fakat şimdiden elektrikli otomobillerin dünyayı değiştirmeye başlaması dikkat çekici.