Rivian'ın üretim rakamları düşüşe geçince, hisse değerleri de en düşük seviyelere ulaştı. Elektrikli otomobil üreticisinin tedarik krizinden etkilenmesi ile birlikte imalatın düşüş yaşadı. Bu da markanın hisse değerlerinin dibine vurmasına neden oldu.

Cuma günü rekor seviyelere inen markanın hisse değerleri tam yüzde 13 oranında düşüş yaşadı. Üreticinin, Tesla ile birlikte yükselişe geçen hisse değerleri halka arz edildiği günden beri ilk kez 100 doların aşağısına inerek 94.77 dolar ile kapandı.

Galeri: 2022 Rivian R1T

Bu reaksiyon, markanın üretim hedeflerini tutturamaması ile gelişti. 1.200 olarak belirlenen üretim sayısını "birkaç yüz otomobil" ile kaçıracağını açıklayan Rivian, üretime en kısa sürede hız vermek istiyor. Fakat bu isteğini nasıl yapacağı merak konusu.

Hisse değerinin düşüşünü açıklamalar ile dengelemek isteyen üretici, dün akşam saatlerinde Amerika'da bir tesis daha kuracağını açıkladı. 5 milyar dolar yatırım ile kurulacak bu tesisin inşası yaz aylarında başlayacak. Tesis, 2024 yılında üretime geçmiş olacak.

Fakat bu açıklama bile hisse düşüşüne engel olamadı. Şu anda üretimde her marka gibi sorunlar yaşayan üretici, gelecekte de üretimde problemler yaşayacak gibi görünüyor. Üretimin bu denli düşüş yaşaması ise Rivian'ın hisselerini nasıl etkileyecek onu hep birlikte göreceğiz.