Toyota ve Lexus, bu hafta elektrikli otomobil sektörüne adeta vurgun yaptı. Bu ortak iki marka, toplamda 15 adet elektrikli otomobilin ipucu (teaser) paylaşımlarını gerçekleştirdi. Bu araçlar, firmaların 2030 yılına kadar 30 adet elektrikli yeni model ortaya koyma planının bir parçası şeklinde.

Bu ipucu görüntüleri arasında bazı araçlar gölgeliyken, bazıları ise tasarımlarını doğrudan ele veriyor. Bu ipucu görüntülerinden, Lexus'un 2 adet station wagon ve 1 adet üzeri açık model üzerinde de çalıştığını görüyoruz. 

Bu görüntülerdeki 2 adet station wagon, birbirleriyle tamamen aynı görünüyor. Aralarındaki fark ise dikkatli bakılınca anlaşılıyor. Çünkü bunlardan birisi yerden biraz daha yüksek ve çamurluk korumalıklarına sahip. Yani Porsche Taycan ile Taycan Cross Turismo arasındakine benzer bir ilişki mevcut gibi görünüyor.

Galeri: Toyota ve Lexus'un 2030'a Kadar Sunacağı 15 Elektrikli Model

Lexus'un bu planlar doğrultusundaki ilk elektrifikasyon hamlesini ise RZ 450e adlı crossover model ile göreceğiz. Toyota bZ4X ile aynı platform üzerine geliştirilen lüks odaklı o elektrikli crossover'ın ayrıca bir haberini de sizlerle paylaşmıştık.

Lexus, ipucu paylaşımları kapsamında, 700 km'nin üzerinde menzil sunan elektrikli hiper otomobilini de gösterdi. Bu otomobilin solid-state denilen katı hâl bataryalarına uygun tasarlandığı ve o yeni batarya teknolojisiyle geleceği belirtiliyor. Son olarak, Lexus'un bu otomobillerin hiçbiri için net bir tarih vermediğini de belirtmiş olalım.