Uzaktan güncellemeler ile nam salan Tesla modelleri, yeni güncellemeleri ile birlikte araç lastiklerinin durumunu gösterecek. Bu bilgi Tesla'dan gelmemiş olsa da yeni yazılımı yakından izleyen veri madencileri tarafından paylaşıldı. Modern otomobil dünyasında yazılımın önemi her geçen gün artıyor elbette.

Drive Tesla Canada ekibinin ortaya attığı iddialara göre bu güncelleme ile Tesla modelleri lastiğin durumunu sürücüye bildirecek. Lastik üzerindeki desenlerin bozulması ya da lastiğin aşınması durumunda ekrana bir bildirim gelerek sürücü uyarılacak. Hatta yazılım üzerinden en yakın lastik tamircilerine ulaşarak kendiniz için bir randevu bile alabileceksiniz.

"Peki ama bu sistem lastiğin aşındığını nasıl anlıyor?" dediğinizi duyar gibiyim. Drive Tesla Canada, bu yazılımın lastik hızını takip ettiğini öne sürüyor. Lastiklerdeki desenler bozulduğunda lastiğin boyutu küçülüyor. Küçüldükçe daha hızlı dönmeye başlayan lastikler bu sayede sistemin alarm vermesine neden oluyor. Yani bu yazılım lastiklerin dönüş hızını kontrol ediyor.

Şimdilik sistem sadece yeni Tesla modellerinde kullanılabilecek. Yazılımları konusunda ciddi bir takvim kullanmayan Tesla, önümüzdeki günlerde uzaktan güncelleme işlemlerini tamamlayacaktır. Fakat 2022 boyunca markanın Model 3 ve Model Y için bol bol yeni yazılım planladığını da biliyoruz.