Yeni nesil Audi R8 hakkında şimdiye dek pek çok teori duyduk. Fakat Alman üreticiden sonunda bu iddiaların tamamına nokta koyacak bir açıklama geldi. Audi, R8'in "halefini" tamamen elektrikli bir otomobil olarak planlıyor. Markaların en teknolojik ürünlerini temsil eden "halo" kategorisinde olacak bu yeni otomobil, Audi'nin R kanadının tamamen elektrikli geleceğe geçişini de temsil edecek.

Roadshow'a konuşan Linda Kurz, "R segmentini değiştirme" projelerini meslektaşlarımız ile paylaştı. 2030 yılından itibaren markanın bir değişim geçireceğine vurgu yapan yönetici, R8'in geleceği ile ilgili de yorumlarda bulundu. Fakat bu yeni modelin adının R8 olmayacağını bir kez daha hatırlatmak gerek. Yeni nesil model, R8 adını tarihe gömmüş olacak.

Audi'nin iddialara son vermesi mutlu edici olsa da yeni model hakkında elimizde başka bilgi olmaması endişe verici. Ingolstadt menşeli üreticinin uzun süredir yeni batarya teknolojileri üzerinde çalıştığını biliyoruz. Elektrikli dönüşümün ilk günlerinde aradıkları teknolojiye daha ulaşamadıklarını ve performanslı modeller için bir süre daha çalışacaklarını açıklamıştı Audi yıllar önce.

Aslında bunu 2015 yılında başarmıştı Alman üretici. Markanın ilk elektrikli R8 denemesi 2015 ve 2016 yılında satışta kaldı. Bununla birlikte model ciddi bir satış sorunu yaşayınca teknolojilerin gelişmesini bekleme kararı alındı. 4 saniyeden uzun süren 0-100 km/sa hızlanması bu projenin günümüzdeki elektrikli otomobillere nazaran ne kadar performans eksikliği yaşadığını gösteriyor.