Audi, Belçika'nın Brüksel kentinde üretilen mevcut E-Tron SUV'un tahtını Q8 E-Tron modelinin alacağını açıkladı. Duyuru, Audi CEO'su Markus Duesmann tarafından bu ayın başlarında Brüksel'deki fabrikayı ziyaret ederken yapıldı. Açıklama, tesiste üretilen 8 milyonuncu otomobili kutlarken yapıldı.
Belçikalı web sitesi RTL, Q8 E-Tron'un 2026'dan itibaren Audi'nin Brüksel'in eteklerinde bulunan fabrikasında üretime gireceğini, aracın tanıtımının da 2025 yılında yapılacağını belirtti.

Markus Duesmann, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Gelecek elektrikli olacak. Brüksel'de bulunan tesisimiz karbondioksit nötrdür. Teslim ettiğimiz araçları sıfır emisyonu göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Bu deneyime dayanarak, burada üretilen bir sonraki otomobil, mevcut E-Tron'un elektrikli halefi olan Audi Q8 e-tron olacak. Bu seçim mevcut başarıya dayanıyor."

Markus Duesmann Q8 e-tron hakkında herhangi bir detay vermedi ancak aracın adına bakılırsa, E-Tron modelinden biraz daha büyük bir SUV olmalı. E-Tron modeli, standart bir otomobilden türetilen platform üzerine inşa edilmişti. Ancak Q8 E Tron modeli için özel olarak yeni bir platform üretilecek. Ayrıca Q8 E-Tron Audi'nin 2026 yılına kadar piyasaya sürmek istediği 20 elektrikli modelden biri olacak.

Galeri: Audi e-tron Brüksel fabrikası

Platformla ilgili çok fazla detaya sahip değiliz, ancak Porsche ve Audi ortaklığında geliştirilen PPE (Premium Platform Electric) kullanılabilir. Aynı zamanda bu platform Q8 e-tron ile yakın bir uzunluğa sahip olacak olan yaklaşan Audi A6 E-Tron sedan modelinde kullanılacak.

Audi'nin Belçika fabrikasında 3.000 kişi çalışıyor. 2018 sonbaharından bu yana 115.000 adet E-Tron, 2020 yılının başından bu yana da E-Tron Sportback mdoeli üretildi. Her iki model de önümüzdeki yıl makyajlanacak.