Bildiğiniz üzere Tesla'nın Şanghay Fabrikası markanın en çok üretim yapan tesisi konumunda. Model 3 ve Model Y üretimi yapılan tesis, üretim kapasitesini her ay artırmıştı. Bu bağlamda Tesla, fabrikayı daha da büyütmek için 188 milyon Dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Global Times'ın haberine göre, değerlendirme raporunda Tesla, projeye 188 milyon Dolar yatırım yaparak tesisin birinci faz üretim alanını iyileştirecek. Ayrıca bu yatırımın 13.3 milyon Dolarlık kısmı çevre koruma için tahsis edilecek.

Genişletme projesi, mevcut Model 3 ve Model Y otomobil modellerinin üretim alanlarında gerçekleştirilecek. Bazı kaynaklara göre bu modellerin yanı sıra 25.000 Dolarlık kompakt modelde burada üretilecek. Tesla tarafından resmi bir açıklama yapılmadı, ancak yeni aracın Model 3 veya Model Y platformunu kullanması bekleniyor.

Galeri: Tesla Giga Shanghai (Tesla Gigafactory 3)

ABD'li üretici, genişletme çalışmalarının ardından tesisin üretim kapasitesinin ne kadar artacağını belirtmedi. Ancak sayı vermeden yeni çalışanların alınacağını söyledi. Projenin inşaatına  önümüzdeki ay başlanması ve Nisan 2022'de tamamlanması bekleniyor. Aynı zamanda paylaşılan rapora göre projenin karbon ayak izi ve karbon emisyonu hesaplamasını zaten tamamladığını belirtildi.
Çin Binek Araçlar Birliği'nin verilerine göre Tesla, Eylül ayında Çin'de aylık %27 artışla 56.000 otomobil sattı ve yeni rekor kırdı.