Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda COP26 konferansında içten yanmalı motorlu araçlarının satışını yasaklama kararı aldı. Bu karar ile 2040 yılından sonra benzinli ve dizel otomobillerin satışları durdurulacak. 

Ancak bazı ülkeler bu kararı daha önce vermişti. Örneğin Norveç, 2025 yılında bu araçların satışını yasaklayacağını duyurmuştu. Birleşik Krallık için ise durum daha farklı. Birleşik Krallık, 2030 yılından sonra tüm içten yanmalı motorlu araçları, bundan beş yıl sonra da hibrit otomobilleri durdurmaya hazırlanıyor.

Bu da 2035 yılından sonra sadece tam elektrikli otomobilleri satın alabileceğinizi gösteriyor. Bu nedenle 13 yıllık bir süre içerisinde ülkenin yeterli elektrikli şarj noktası oluşturması gerekiyor. Bu bağlamda, yeni çıkarılan yasa ile yeni yapılan konutlarda şarj istasyonu olma zorunluluğu getirildi. Kanun yeni süpermarketler ve ofis park alanları için de geçerli olacak ve aynı zamanda büyük tadilattan geçen projeler için de geçerli olacak.

Şu anda, Birleşik Krallık'ta yaklaşık 25.000 kamuya açık şarj noktası bulunuyor. Bu da yaklaşmakta olan elektrikli araç kullanımı ile başa çıkmak için ihtiyaç duyulandan çok daha az. Birleşik Krallık hükümeti, bu yeni yasayı sayesinde her yıl 145.000'den fazla yeni şarj noktası oluşturulacağına inanıyor.

İngiltere'de satılan tam elektrikli otomobil sayısı geçen yıl ilk kez 100.000 adet sınırını geçmişti. Verilere göre önümüzdeki yıl 260.000 adet elektrikli otomobil satılması bekleniyor.