Bildiğiniz üzere Tesla 2019 yılının Kasım ayında Berlin yakınında yeni bir fabrika kuracağını açıklamıştı. Geçtiğimiz ay inşaatı tamamlanmasına rağmen Tesla açılış izni alamamıştı. Bunun sebebi olarak yerel vatandaşların itirazları gösterilmişti. Bakanlık yerel vatandaşların itirazlarını ifade etmeleri için çevrimiçi olarak bir toplantı yapmıştı. 

Tesla, geçtiğimiz ay yayınladığı raporunda fabrikayı yıl sonundan önce açmak istediklerini belirtmişti. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda, bu sürecin çevrimiçi toplantıların 2-22 Kasım arasında gerçekleşeceği açıklanmıştı. Bu durumda süreci bir hayli yavaşlatmıştı.

Tesla CFO'su Zack Kirkhorn, yılın sonunda üretilen otomobillerin müşterilere teslim edilme şansının olmadığını söyledi. Ancak buna rağmen Tesla fabrikada hazırlık yapabilecek, bu sayede açılışta eksiksiz bir fabrikayla üretime başlayabilecek. ABD'li üretici Almanya'da tamamen yeni 4680 tipi silindirik batarya hücreleri, yapısal batarya takımı ve Tesla Model Y'yi üretecek.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Brandbenburg Ekonomi Bakanı Jörg Steinbach, yapılan toplantıların olumlu geçtiğini ve çevreci gruplardan gelen 800'den fazla itiraza rağmen fabrikanın yakın gelecekte elektrikli otomobil üreteceğine inandığını belirtmişti. Aynı zamanda bazı kaynaklara göre Tesla 31 Aralık 2021 için tesisin açılış iznini aldı.

Bununla beraber Steinbach, fabrikanın onay sürecinin daha fazla önemli sorun çıkmadan devam edeceğine inandığını belirtmişti. Ayrıca "GF4Tesla" isimli Twitter hesabından yapılan paylaşımların da fabrikanın açılışa neredeyse hazır olduğunu gösterdiğini belirtmek gerek.