Geçtiğimiz aylarda sizlerle Şangay'da bulunan Gigafactory'nin üretim kapasitesini paylaşmıştık. Burada üretilen otomobillerin büyük çoğunluğu Avrupa ve Asya-Pasifik pazarlarına ihraç ediliyordu. 

Aynı zamanda üretilen araçların Model 3 ve Model Y olduğunu belirtmek gerek. Çin Binek Araçlar Birliği tarafından açıklanan raporlarda Temmuz ayında 32.968, Ağustos ayında da 44.264 adet otomobil üretildiğini açıklamıştı. Ayrıca bu otomobillerin 52.000'den fazlası ihraç edildi.

Bugün Wu Wa tarafından paylaşılan videoda görüldüğü üzere Tesla Giga Şanghay'dan üretimin tüm hızıyla devam ettiğini, düzinelerce araç taşıyıcı olmasına rağmen park yerinin tükenmek üzere olduğunu ortaya koyuyor. 

Tesla Şangay fabrikası garaj
Tesla Şangay fabrikası garaj

Bu yılın ilk 10 ayında Tesla'nın Çin'de bulunan Model 3 ve Model Y fabrikasında yaklaşık 350.000 elektrikli otomobil ürettiği belirtiliyor. Yılın sonunda bu sayı 450.000-500.000 seviyesine ulaşabilir. 

Tesla Giga Şangay, çoğunlukla Avrupa ve Çin'in yakınlarındaki pazarlar için önemli bir ihracat merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Üretilen otomobillerin %70'inden fazlası Avrupa ve Asya pazarlarına ihraç ediliyor. Aynı zamanda 12 adet geminin halihazırda Avrupa'ya gönderilmiş olması nedeniyle, mevcut çeyrekte bir başka rekor kırılması bekleniyor.